Ефективното управление на тренировъчния процес е тясно свързано с моделирането. В статията са представени методът, видовете модели и тяхното приложение в практиката на спорта. Като метод на управление на спортната подготовка моделирането е използвано от автора при внедряването и развитието на нов спорт в училище – хокей на трева, с цел повишаване на спортно-състезателните умения на трениращите ученици.
Анализът на научно-методическата литература от наши и чуждестранни автори и изучаването на документите на планирането на тренировъчния процес при квалифицираните спортисти свидетелстват, че през последните 20–25 години в практиката на спорта все по-широко навлизат методите на моделирането. Ефективното управление на тренировъчния процес е тясно свързано с моделирането – изграждане, изучаване и използване на модели за конкретизиране и изясняване на характеристиките на процеса на оптимизация на спортната подготовка и участието в състезания.
В процеса на моделирането се използват понятия като „модел“, „моделна характеристика“, „моделни тренировки“ и др. В теорията на спорта има няколко определения на термина „модел“.
В. Н. Платонов (1986) под „модел“ разбира образец (стандарт, еталон) на обект, процес или явление.
М. Я. Набатникова (1982) разглежда този термин като съвкупност от различни параметри, способстващи за постигане на по-високо ниво на спортно майсторство и прогнозиране на резултати.
В. Б. Коренберг (2004) с „модел“ означава материална, процесуална или информационна схематична карта на определени процеси или явления. Моделът е длъжен адекватно да отразява не всички, а съществените за създателя моделни страни и функции на оригинала.
Според В. М. Костюкевич (2010) под „модел“ може да се разбира определена структура, съставена от различни показатели и отразяваща спортните резултати.
Структурата на всеки модел е съставена от моделни характеристики и моделни показатели. Моделните характеристики се разглеждат като идеалните характеристики на състоянието на спортиста, при които той може да покаже високи резултати. Моделните показатели са подчинени на моделните характеристики и по тях можем да се ориентираме за оценката на състезателната дейност и нивото на подготовката на спортистите, т.е. моделните показатели отразяват количествените и качествените мерки за оценка на определените специфични двигателни дейности на спортиста, както и на морфологичното му състояние.