Клуб за занимания по интереси „Търновче“
Дългогодишният ми опит като учител в начален етап на образование показва, че учениците имат нужда от занимания с практическа насоченост, които им дават възможност за изява и демонстриране на своите интереси и умения. Чудесни условия в това отношение създава формираният клуб за занимания по интереси „Търновче“ при ОУ „Св. Патриарх Евтимий“ във Велико Търново. Работата му е свързана с изучаване на историята на родния край. Учениците са в 4. клас и идеята е чрез клубните дейности да се формират знания и умения за работа по проект, да се стимулира интересът им към българската история и краезнанието, да придобият умения за комуникация и работа в екип. Велико Търново, градът, в който живеем и се намира нашето училище, вече столетия наред съществува като символ на българщината, величието и славата на народа ни. Многобройните исторически и културни паметници дават възможност за изнесени извън училище практически уроци и наблюдения.
Учебната програма за 3. и 4. клас по предмета „Човекът и обществото“ е насочена към овладяване на базисни знания, умения и отношения, свързани с природата и обществото на България, както и към изграждане на допълнителни социални и граждански компетентности у ученика. Традиционният урок като основна организационна форма в училище може да бъде осъвременен и конструиран така, че да поставя учениците в активна, действена субект-субектна позиция. Повишаване на ефективността и привлекателността на обучението може да се постигне и с помощта на нови елементи: иновативни методи, интердисциплинарно обучение, изнесени уроци. Възможност за подтикване на учениците да опознаят, изследват и изучат заобикалящия ги свят дават извънкласните дейности, в които учителят, разработвайки собствена програма, съобразена с възможностите им, може да подпомогне усвояването на знания и да ги разшири в определена област.
Програма
Клубът работи по тематична програма, свързана с историята, традициите, историческите забележителности и институциите в родния град (вж. Приложение). Разработването ѝ е съобразено както с възрастовите особености и интереси на учениците, така и с програмата по учебния предмет „Човекът и обществото“ в 3. и 4. клас. С включените в нея теми се формират знания и умения за търсене и подбор на информация от различни източници, наблюдения на исторически обекти, работа със снимков материал и карти.
Цели:
- Да се задълбочат знанията по включените в програмата теми и разширят уменията на учениците чрез реализирането на клубните дейности.
- Да се проучи, събере и обогати информацията за исторически събития и обекти, свързани с Велико Търново и Второто българско царство.
- Да се формира траен интерес към историята на родния град и България.
- Да се установи и задълбочи връзката с институциите, свързани с изследователската дейност на клуба.
- Да се развие и засили патриотичното възпитание.
Задачи:
- Проучване на историята на родния град чрез практически дейности.
- Активно участие на учениците при събирането, систематизирането и представянето на информация.
- Утвърждаване на патриотичните и гражданските нагласи и ценности.
Методи и форми на работа
Работата в клуба за занимания по интереси е насочена към надграждане на знанията за обществената и природната среда чрез „конструиране на знанията като алтернатива на познатите запаметяване, заучаване, научаване, усвояване“ (Петрова, 2003). Използваните методи и форми са свързани със специфичната дейност, насочена към практическо усвояване на знания и умения. Те включват беседа, наблюдение, работа в екип, поход, работа с интернет, дидактическа игра.
Изводи и обобщение
Чрез самостоятелната практическа дейност и работата по проект в клуб „Търновче“ учениците се научават да прилагат придобитите знания и умения от дейностите, свързани с изучаване на историческите събития и забележителности. Дейностите са от значение както за овладяването на знания и умения в обучението, така и за практическото им приложение. Учениците имат възможност да видят и действително да се докоснат до исторически паметници, свидетели на славното минало на страната ни. Имат възможност да учат в нетрадиционна среда, в която могат да приложат знанията, уменията и творческите си способности и въображение. И не на последно място, имат възможност чрез разнообразни дейности, различни проекти и игри да осмислят свободното си време след училище.
Ползите от извънкласните дейности за учениците на индивидуално ниво са в откриването, развитието и усъвършенстването на таланти, способности и лични интереси. Преподавателите могат да провокират пробуждането или разгръщането на таланта на даден ученик, както и да развият качества и ценности като целеустременост, постоянство, отговорност, решителност, увереност в себе си, самодисциплина, уважение към другите.
Чрез извънкласните занимания се създават нови приятелства, изгражда се общност от участници със сходни интереси. Дейностите влияят положително на учениците, допринасят да се чувстват добре и комфортно в училище. Те дават гаранция за успех на младите хора в учебната дейност, подпомагат развитието на значими качества и лични таланти.
- 1. Наредба за приобщаващото образование. ДВ, бр. 86, 27.10.2017 г.
2. Петров, П. (1992). Дидактика. София: Унив. изд. „Св. Климент Охридски“.
3. Петрова, В. (2003). Работата по проект при запознаване с природната и обществената среда в І–ІV клас. Стара Загора: Кота.
-
Годишно тематично разпределение на клуб за занимания по интереси „Търновче“
№ поред Тема Дата на провеждане Място на провеждане Брой часове Начален час 1 Велико Търново – исторически и съвременен град. Запознаване с дейността на клуба 18.10.2020 Паметник „Майка България“ 3 13,30 2 Нашите земи от най-стари времена. Археология – какво изучава?
25.10.2020 Археологически музей 3 13,30 3 За делото на народните будители 01.11.2020 Поднасяне на цветя пред паметниците на Христо Ботев и Васил Левски 3 10,00 4 Важни институции в нашия град 08.11.2020 РПУ – Велико Търново 3 13,30 5 Правосъдие 15.11.2020 Районен съд 3 13,30 6 За историята и историческите карти 30.11.2020 РНБ „П. Р. Славейков“ 4 10,00 7 Васил Левски 19.02.2021 Поднасяне на цветя пред паметника 3 11,00 8 Да пазим старите традиции 24.02.2021 ОУ „Св. Патриарх Евтимий“ 3 11,00 9 Въстание на Асен и Петър 16.06.2021 Църква „Св. Димитър“ 4 9,00 10 Начало на Второто българско царство 17.06.2021 Хълм Царевец 4 9,00 11 Търновска книжовна школа. Делото на Патриарх Евтимий 18.06.2021 ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ 4 9,00 12 Занаятите през Възраждането 21.06.2021 Самоводска чаршия 4 9,00 13 Животът на хората през Възраждането 22.06.2021 Сарафкина къща 4 9,00 14 Търновска конституция 23.06.2021 Музей „Възраждане и Учредително събрание“ 4 9,00 15 Денят на слънцето и билките – Еньовден. Поход 24.06.2021 Парк „Света гора“ 4 9,00 16 Търновски писатели 25.06.2021 Посещение на къщите на Емилиян Станев и Петко Славейков 4 9,00 17 Бележити търновски художници 28.06.2021 Художествена галерия „Борис Денев“ 4 9,00 18 Гордея се, че съм търновец! 29.06.2021 Парк „Дружба“ 4 9,00 - Гергана Динева, ОУ „Св. Патриарх Евтимий“, Велико Търново
рецензент: гл. ас. д-р Весела Мирчева