РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРОВЕДЕНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА КОМУНИКАТИВНИТЕ УМЕНИЯ НА ДЕЦА ПРЕДУЧИЛИЩНА ВЪЗРАСТ ЧРЕЗ ИГРОВИ ДЕЙНОСТИ
автор: Анифе Ахмед Дживгова
Месторабота: Детска градина „ Надежда „ Белица
e-mail:anita_b@abv.bg
Резюме
Комуникацията на дете в предучилищна възраст с връстници се случва главно в процеса на съвместна игра. Играейки заедно, децата се учат да вземат предвид желанията и действията на друго дете, да защитават своята гледна точка, да изграждат и изпълняват съвместни планове. Следователно играта има огромно влияние върху развитието на общуването на децата през този период. Чрез играта децата се учат да общуват помежду си
В статията са представени резултатите от проведено тестиране на децата от четвърта възрастова група за изследване на комуникативните им умения чрез проведени серия от дидактични игри.
Keywords: деца, комуникативни умения, детска градина, изследване.
Въведение
Като се вземат предвид всички характеристики на развитието на комуникативните умения при деца от предучилищна възраст, е необходимо да се изберат такива форми, методи и средства, при които формирането на комуникационни умения ще бъде най-успешно. Основният инструмент за педагогическо въздействие върху предучилищна възраст е играта .
Играта е едно от водещите средства за обучение и формиране на комуникативни умения и способности. И също така най-важната форма на организация на живота и се изгражда въз основа на отчитане на водещата дейност на предучилищна възраст – играта.
Целенасоченото развитие на комуникативните умения при децата може да се случи в ежедневните дейности, с помощта на различни игри, като дидактически, активни и ролеви игри.
През учебната 2024 година с децата от четвърта група ,,Детство’’ на детска градина ,, Надежда’’град Белица бяха проведени серия от игри за развитие на комуникативните им умения.
Организация на изследването
Цел на изследването – да се проведе проучване развитието на комуникационните умения на децата от четвърта възрастова група в детската градина по време на игра .
Задачи на модела на обучението са:
Обект на изследването са комуникативните умения на 22 деца от 4 група на детска градина ……….. град ………..
Предмет на изследването е ефективността на проведените игри с децата за развитието на комуникативните им умения..
Метод за изследване: тестиране
Инструментариум: дидактически тест – измерва „резултатите от усвояването на определено учебно съдържание, което е включено в някаква учебна дейност и преследва определени цели и задачи.“ (Бижков Г., 1996, стр. 55)
Резултати от изследването
На следващите графики са представени резултатите от проведения тест с децата по посочените критерии и показатели.
Графика № 1 Резултати от теста
Резултатите показват, че 50% от изследваните деца притежават отлични комуникативни умения. Минимални пропуски има при 37% от децата, а слабо развити умения са констатирани при 13% от децата.
Графика № 2 Резултати от критерий 1
Резултатите от първата задача показват, че 50% от децата умеят да съставят устно кратък описателен текст.
Графика № 3 Резултати от критерий 2
Отлични умения да определят звука в началото и в края на думата има при 50% от децата, минимални грешки са допуснали 37% от тях- затрудняват се при определяне на звука в края на думата.
Графика № 4 Резултати от критерий 3
Отново 50% от изследваните деца са показали отлични умения да разказват кратка случка по зададени опорни въпроси. Прави впечатление, че 32% от децата са се затруднили при изпълнението на упражнението.
Графика № 5 Резултати от критерий 4
Използвайки подходящия времеви речник 41% от децата са показали отлични умения да разказват кратки истории по картина..
Графика № 6 Резултати от критерий 5
Децата все още срещат трудности при определяне последователността на серия от картинки на позната приказка. Отлично са се представи само 27% от децата.
Включените задачи в дидактическия тест имаха за цел да проследят формираните комуникативни умение у децата в резултат на проведените серия от игри при провеждането на педагогически ситуации по български език и литература. По време на игрите се наблюдаваше у децата активно участие в диалог по между си, умение да задават различни въпроси на педагога, осъществяват с лекота контакт по между си и с възрастните, умеят да изразяват мислите си ясно и последователно и да използват речеви етикет и спазват норми и правила и изразяват положителни емоции от съвместното взаимодействие..
Заключение
Игровите дейности играят важна роля в социалното развитие на децата в предучилищна възраст, формирането на техните комуникативни умения, като взаимопомощ, способност да действат заедно, да поемат отговорност за своите действия, да разпознават емоциите на другите и да контролират чувствата си. и емоции, положително отношение към другите хора, способност за съчувствие, изразяване на вашите нужди и чувства с вербални и невербални средства, способност за взаимодействие и сътрудничество
Социалното и комуникативното развитие на децата в предучилищна възраст се осъществява чрез играта като водеща детска дейност. Играта е училище за социални отношения, в което се моделират форми на поведение на детето.
Използвана литература
Бижков Г., (1996) Теория и методика на дидактическите тестове, Просвета, София