Електронните платформи в обучението по Физика и астрономия в 8 клас
автор: Валентина Стоянова Павлова
Месторабота: СУ „Неофит Рилски“, гр. Харманли
e-mail: valentinа.pavlova@sounr-harmanli.com
Резюме
Педагозите днес включват в своята работа съвременните методи на обучение. Чрез прилагането на електронни платформи в обучението учениците стават по-ефективни- овладяват знания, способности, умения, опит, развиват познавателните си умения. В същото време този вид методи могат да повлияят на други аспекти на личността на ученика: развиват качества като самостоятелност и креативност; насърчаване на положителната страна на стиловете на учене и развиване на техните способности за учене; развитие на образователните им умения и навици. Те улесняват урока, а ученето става по- интересно за учениците, по- вълнуващо и преминава под формата на игра.
В настоящата статия са представени особеностите на WEB 2.0 технологиите , както и различни електронни платформи, които мога да се използват в обучението по физика и астрономия.. Представени са упражнения приложими в учебните часове в 8 клас по физика и астрномия..
Keywords: ученици, осми клас, физика и астрономия, електронни платфомри
Въведение
ИКТ са активно средство за предаване на информация. Учителят в образованието, в допълнение към познаването на своите материални, информационни и комуникационни технологии, трябва да бъде професионалист в процеса при използване на тези технологии в своята професионална дейност. Новите технологии на съвременния етап са най-важният аспект за подобряване и оптимизиране на учебния процес. Освен това те обогатяват арсенала от методически средства и правят обучението по-привлекателно за учениците.
Изложение
През 2004 г Тим О –Рейли въвежда и дефинира терминът Web 2.0 и се превръща в доминираща платформа за разработването на популярни приложения.
„Web 2.0 е методика за проектиране на системи, при които с отчитане на мрежовите взаимодействия стават толкова по-добри, колкото повече хора ги използват. Web 2.0 е бизнес революция в областта на компютърната индустрия, предизвикана от превръщането на Интернет в платформа и от опита да се разберат правилата за успех в тази нова платформа.“ (Върбанов Р., Дражев С., Петров П., Начева Р., 2014)
Web 2.0 технологиите в обучението
Web 2.0 технологията осигурява по-интуитивен начин на обучаваните да учат и да си взаимодействат едновременно.
С технологията Web 2.0 могат да се изградят онлайн общности за обучение (оnline learning communities). „Онлайн общностите за обучение са виртуални места, които съчетават обучение и общност заедно. Това са места не само за квалифицирани онлайн курсове, но и за учене чрез взаимодействието с другите участници. Основен принцип за създаване на образователна общност е, че тя не е построена предварително, а расте от само себе си. Общността се развива от своите членове и създава своя собствена среда. След като участниците могат да осъзнаят, че те са част от тази общност, се подкрепят взаимно така тази общност ще бъде поддържана. Другият принцип е насърчаването на личното споделяне. Обменът на опит или становища кара членовете да се чувстват по-близо един до друг и им осигурява идентичност.“ (Лазарова С, Лазаров Л. 2017)
Електронните образователни ресурси е най-общият термин, който обединява учебни средства, разработени и внедрени на базата на компютърни технологии. Подходящи платформи с разработени упражнения са:
Учениците могат да попълват работните листове онлайн и да изпращат отговорите си на педагога. Освен това интерактивните работни листове се възползват в пълна степен от новите технологии, прилагани към образованието :
говорещи упражнения, които учениците трябва да правят с микрофона.”(https://www.liveworksheets.com/aboutthis_en.asp)
През учебната 2023/2024 година беше приложена в учебните часове по физика и астрономия в 8 клас технология, при която се използват възможностите на електроните платформи в обучението на учениците. В статията са представени някои изработени упражнения, както и готови такива на колеги учители и приложени през учебната година при обучението на учениците.
Упражнение „Видове равновесие“
Тест „Равновесие на телата“
Игра „Стани богат – топлинни явления“
Тест „Механика“
https://www.liveworksheets.com/w/bg/fizika/623349
Заключение
В днешно време всяка година се създават, модернизират и подобряват различни електронни платформи, които се използват активно от много педагози в света. Популярността на електронните образователни платформи с интерактивни възможности за обучение нараства.
Подобряването на образованието чрез използването на електронните платформи зависи преди всичко от формите на приложение на тези технологии, както и от това колко компетентно учителят може да овладее методологията. за работа с тях, за използването на електронни ресурси от моя личен опит до способността да предам материал и да обясня как да използвам информационните ресурси.
Използвана литература
Върбанов Р., Дражев С., Петров П., Начева Р., (2014) Web технологии, УИ Паисий Хилендарски, Пловдив
Лазарова С, Лазаров Л. (2017) Педагогика на XXI век, УИ Св. Св. Кирил и Методий , Велико Търново
Спирова М., Терзива Т. Рахнев А. (2020) Дигитални среди в обучението, // Юбилейна международна научна конференция „Синергетика и рефлексия в обучението по математика“, 16-18 октомври 2020 г., Пампорово, България