ТРАДИЦИИ И ОБИЧАИ В БЪЛГАРИЯ И В ДЕТСКАТА ГРАДИНА
Автор: Велизара Колева, ДГ „Иглика”№17, Хасково
В тази статия ще откриете няколко важни термина ката: празник, обичаи,обред, традиции- „Какво представляват те?”, „Защо се спазват?”. Какви празници се празнуват в детската градина- „На какво учат децата?”
Традиции и обичаи в България
Преди да започна да пиша за празниците в българската традиционна култура, бих искала да изясня някои важни термини, които ще засегна в моята писмена разработка.
Празникът е установен ден (или дни) в годината, в който се чества някое събитие, като не се работи, а се устройват веселия и тържества.
Според Н. Мизов „празникът е особено обществено явление, което отразява дадени важни събития от личния и обществения живот на народа.
С помощта на определени материални и духовни средства задоволява специфични нужди на човека и човечеството, носещи им отмора, развлечение, естетическа наслада и духовно извисяване. Историята на формирането и развитието на празниците, на тяхното емоционално, естетическо и нравствено влияние показва, че ролята на празниците за личността и обществото е важна и съществена, която следва нито да се отрича и омаловажава, нито дa се преувеличава „.[1]
Обичаят е стереотипен начин на човешка дейност, който се копира от новото поколение. Хората от поколения предават устно историите свързани с тях, като по този начин запазват националната култура и наследство.
Обредът е една от съставните части на обичая, но не е задължителна.
Традиционният празнично-обреден и ритуален комплекс е известен като обредност. Важно място в нея намират гаданията, предзнаменованията, заклинанията и др. Свое символно значение в народната обредност имат огънят, водата, растителността, храната, словото, песента, танцът и др.[2]
Традиции – представлява онези ценности, умения и практики, които отразяват същностните характеристики на всяко общество и които то съхранява във времето, предавайки ги от поколение на поколение. Традицията включва обичаите, езика, церемониите, вярванията и институциите, които или са утвърдени в живота на съответното общество, или на тях се придава особена стойност в настоящето – морална, религиозна, образователна или политическа. [3]
Какво представляват традициите?
В човешката същност е заложена потребността от ритуални действия със символично значение. Всяка култура има свои обичаи и ритуали, чрез които се предават народните ценности и се съхранява социалният ред.
Традицията е съхранението и предаването на ритуала, а ритуалът е разиграването на мита. Митовете разказват за събития, случили се в началото на времената, като думата mythos е била използвана за означаване на свещеното слово. Така чрез ритуала се осъществява връзката с божествения свят.
Защо се спазват?
Чрез обредите и ритуалите хората са излизали от светското и чисто битовото ежедневие, за да се свържат с трансцендентното.
Българските традиции имат предхристиянски корени, като чрез ритуалите и обредите се построява мостът от профанното към сакралното. [4]
На празниците в предучилищна възраст се гледа не само като момент на развлечение, чрез който се постига висок емоционален градус, а и като на възпитателен фактор с комплексно значение. Чрез своите ритуали, обреди и песни, празниците утвърждават у децата много добродетели – трудолюбие, гостоприемство, жизнерадост, уважение към традицията и историята, любов към природата. Усвоеният художествен опит помага на децата да участват
активно и самостоятелно в обществения живот най-напред в детската градина, след това в семейството, а по-късно в училище и в живота.
Днес съвременното дете е заобиколено от богата стимулираща среда, в която расте, изгражда типични черти на характера, има потребности от социални контакти за опазване и разбиране на родовата си принадлежност, обичаите и традициите си. В детската градина те са форми на педагогическо взаимодействие. Чрез тези форми детето се ориентира в съвременната морално-ценностна система на възрастните. То разбира своята същност, научава повече за традициите и обичаите на своя етнос.
Чрез изявите си в детската градина всяко дете намира себе си. Овладява по- голяма информация, разбира народните мъдрости, натрупва знания, изявява се като участник и се себеоценява. У него се развиват социалните чувства на емпатия, толерантност, приятелство и човеколюбие. Затова още в детската градина децата се запознават с празниците, които биват въведени от учителите като отделна част или в ситуациите по „Околен свят“, „Български език и литература.
Както сега така и в древността хората са използвали календари, в които са описани всички празници. Аз ще представя по-важните празници през всички месеци от годината.
Традиции и обичаи в детските градини
След обобщеното представяне на празниците в българската традиционна култура ще конкретизирам кои от тях се празнуват в детските градини в България. Някои празници от народния календар само се споменават в ситуациите по Околен свят, не се набляга на тях и не се превръщат в грандиозен празник в детската градина.
От друга страна има много празници, свързани със сезоните, времето и игрите, които нямат място в народния календар, но играят голяма роля при планиране на ситуациите в детските градини. Най-важни при всички възрастови групи остават традиционните празници. Учителите се опитват да пресъздадат обичаите и традициите, но и вкарват нещо различно. Новите форми на празнуване запазват някои предишни белези, но са качествено различни. Различен е и механизмът на тяхното изграждане в тях са включени елементи, присъщи на настоящето, откликващи на нуждите на съвременното общество.
Типични за детските градини са празници като „Здравей, детска градина“, „Есенен празник“,”Ден на народните будители”, „Ден на християнското семейство”, „Коледа” „Първи март” , „Трети март”, „8 март“, „Лазаровден и Цветница”, „Великден”, „Довиждане, детска градина!”, „Първи Юни“, „Празник на книгата“ и много др. Празниците от традиционния народен календар също влизат в детската градина.
Литература:
1.Мизов.Н.Празници,обреди и ритуали.С., (1980)
2.Гаврилова, Р. Традициите на българите, С., (2008)
3..Шарланова.В, Български традиции, празници и обичаи. С., (2010)
4.https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%8F
5. https://www.forlife.bg/populyarnite-balgarski-tradiczii
Автор: Велизара Колева, ДГ „Иглика”№17, Хасково