Сценарий
за празнична вечер, посветена на град Дряново
на тема ,,Нося те в сърцето”
Елена Кирова – Мандажиева Педагогическа практика
Ст.учител I-IV клас
СУ ,,Максим Райкович” гр. Дряново
Резюме: Сценарият е изготвен във връзка с празнична вечер, посветена на град Дряново. Второкласниците са подготвени предварително. Залата е украсена с техни рисунки, изготвени са постери със снимки. Учениците участват в програмата с песни, сценка, хоро.
(Звучи музика)
Водещ 1: Скъпи гости, добре дошли на нашата вечер, посветена на родния град!
Водещ 2: Нека знаем и помним какво ни е дало и дава Дряново на всеки от нас!
Намалява се осветлението и се пуска Dryanovo – air video, с автор Петър Петров( videopetrov).
Водещ 1: Красота, предадена в три минути. Това е нашият град сега. Но ще се пренесем в миналото. Ще ви покажем как са се задявали мома и ерген в Дряново.
Песен ,,Дряновските моми” ( изпълняват две момичета от класа, които посещават и клас по народно пеене в Дряново ).
Сценка ,, Задявка”
( След края на песента на сцената се появява красива девойка, която отива с кобилица и менци на рамо за вода. След нея върви момък. Облечени са в народни носии. Девойката има китка в косата.)
Девойката ( озръща се ): Ух, дъл ни вървя твърди бързо!
Момъкът ( тича да я догони ): Пенооо! Пено, стой, почакай! ( усмихва се дяволито ) Снощи що не седна до мен на седянката? Щях да ти попея.
Девойката( срамежливо свежда поглед): Срам ма, бе Кольо! Ни мъ задявай! Малка съм йоще.
Момъкът: Хм! Дай тогава да ти напия менците, че тати скоро шъ мине с каруцата… ( пие от медника вода и забърсва устата си с ръкав) А сега ми дай китка.
Девойката ( сваля китката от косата си и закичва момъка): Ух, че си хубааав!!! ( оглежда се ) Дан мъ види мама!
Момъкът: И утре на мегданя да съ хванеш до мен на хорото! Чу ли, Пено? Айде, тръгвам.
Девойката: Чух, чуух! Ох, Боже! Що тъй тупка туй сърце?! Любов щъ е! ( и отминава, излиза извън сцената).
Водещ 1: Ето го и хорото ни.
Право хоро
( Осем второкласници изпълняват право хоро, а момата и ергенът се хващат на хорото един до друг.)
Водещ 2: Момата беше с кобилица и менци. Може ли говорител на екип да каже къде се използва кобилицата като елемент в строителството в Дряново?
( Ученик от екип 1 отговаря, че кобилицата е част от строежите на Колю Фичето и той е изобретил ,,двойната фичевска кобилица”.)
Водещ 1: Ние научихме песента ,,Преминал майстор през земята”. Чуйте я.
Песен ,, Преминал майстор през земята”, м. Георги Костов, т. Теодора Ганчева
Водещ 2: През тази учебна година посетихме моста, построен от Колю Фичето, Икономовата къща, църквата ,,Свети Никола”. Научихме интересни неща.
( Прожектират се снимки на екрана.)
( Ученик от екип 2 съобщава, че трите строежа са изградени само за 10 години. А мостът е единственият оцелял в оригинален вид до наши дни. Издържа огромна тежест, когато по него минават руски войски начело с ген. Гурко.)
Водещ 1: Но не само Колю Фичето е наша гордост. Ние посетихме Лафчиевата къща. За нея ще ни разкаже ученик от екип 3.
( Ученикът разказва, че Лафчиевата къща е построена от Колю Гайдарджията. Не е използвал нито един пирон или желязна скоба. Затова я наричат ,, Къщата без пироните”. Прожектират се снимки. )
Водещ 2: В двора на нашето училище се намира релефната карта на България и паметникът на Максим Райкович. За тях ще ни разкаже говорителят на екип 4.
( Ученик разказва, че релефната карта е най-точната в България и е по идея на учителката Бонка Тихова. Дори реките могат да ,,текат и да се вливат в морето“, когато вали дъжд. А архимандрит Максим Райкович е дарил пари за построяването на училище в Дряново.)
Водещ 1: Дряново има и своите музикални синове – Месру Мехмедов (световноизвестен диригент ) и Христо Недялков ( композитор и диригент). И двамата са прославили града ни.
( Ученик от екип съобщава факта, че една от шестте български детски песни, включени в японските учебници по пеене е ,,Зимна песничка” от Христо Недялков. А Месру Мехмедов е бил канен да работи в големи и богати държави, но отказва с обяснението, че обича родината си и иска да разнася музикалната ѝ слава по света. Той е роден в Търново, но живее и учи в Дряново. Помага на Христо Недялков като диригент на училищния хор.).
Водещ 2: Чуйте и любимата ни ,,Зимна песничка”, чиито автор на музиката е Христо Недялков. Текстът е на Димитър Спасов.
Изпълнение на песента ,,Зимна песничка”
Водещ 1: Всички тези хора, за които научихме много през учебната година са свързани с Дряново.
Водещ 2: Има и един човек, когото сме срещали по улиците и който е създал своя песен за Дряново – Райчо Кънчев. Чуйте неговата песен.
Песен ,, Мой роден град”, м. и т. Райчо Кънчев
( На фона на песента, се прожектират снимки от посещенията на учениците на архитектурни забележителности и кътчета от града.)
Водещ 1: Скъпи родители и гости, видяхте и чухте, колко много сме научили за родния си град Дряново. Благодарим, че ни помогнахте да издирим стари и нови снимки, които използвахме при изготвянето на постерите си.
Водещ 2: Вярваме, че и вие научихте нещо от нас, макар че сме малки. И най-важното – нека всички носим Дряново в сърцата си, където и да сме!
Водещ 1: Колю Фичето е казал: „Можете да сте господари на всичко или роби на всички – от вас си зависи. Ама помежду си не градете толкоз дувари, дето да ви делят, ами повече мостове – да ви събират!“
Водещ 2: Нека има мост между минало, настояще и бъдеще! Нека има приятелство! Нека обичаме и ценим семейството си, родния град и прекрасната си родина – България! Но нека бъдем и по детски чисти, мечтаещи и вярващи, за да продължим един ден да създаваме мостове между нас!
( Празничната вечер завършва с изпълнение на песента ,,Мечта за изгрев”, м. Борис Чакъров, т. Румен Николов ).
Използвани песни и материали: