Здравословно хранене по време на пубертета
Автор: Лиляна Стоянова Гюрова
Старши учител в ОУ „Св. Климент Охридски“,
с. Алеко Константиново, общ. Пазарджик
Резюме
Здравословното хранене играе критична роля в развитието на децата по време на пубертета. Балансираната диета, богата на витамини и минерали, е основен фактор за правилния физически и сексуален растеж. Въпреки това, нездравословното хранене, включително консумацията на продукти с високо съдържание на захар, транс-мазнини и рафинирани въглехидрати, може да доведе до сериозни здравни проблеми като затлъстяване и метаболитни заболявания. Родителите имат ключова роля в насърчаването на здравословни хранителни навици у тийнейджърите. В глобален мащаб от една страна съществуват проблемите със затлъстяването, докато други деца в по-бедни държави и не само страдат от недохранване. Образователни кампании и регулаторни мерки са необходими, за да се подобри здравето на децата и да се насърчат здравословните хранителни практики във всеки регион на света.
Ключови думи: здравословно хранене, пубертет, балансирана диета
Пубертетът е онзи период от живота, през който тялото и мозъкът се променят драматично, за да се превърнем от деца във възрастни. Повечето момичета навлизат в пубертета на възраст между 8 и 13 години, докато при момчетата това се случва в периода между 10 и 15 години. Храненето е един от най-важните фактори, влияещи на пубертетното развитие. Консумирането на адекватна, пълноценна и балансирана здравословна храна през всички етапи на развитие на детето е необходима както за правилния растеж, така и за нормалното полово съзряване през възрастта на пубертета.
Според проучвания направени през последните години, в днешно време момичетата навлизат в пубертета на по-ранна възраст в сравнение с предходните десетилетия. Причина за това би могло да бъде прекомерната консумация на високопреработени и млечни храни с високо съдържание на мазнини, а понякога и растежни хормони. Децата с наднормено тегло или затлъстяване са по-склонни да влязат в пубертета по-рано. Проучванията сочат, че затлъстяването може да доведе до по-ранен старт на пубертета при момичетата и до по-късен старт при момчетата. Развитието на пубертета също така зависи от балансираното хранене на децата. За съжаление, в тази възраст много млади хора се хранят нездравословно, като често консумират главно високо преработени храни.
От друга страна, пубертетът предизвиква скок на растеж, който увеличава хранителните нужди от макро и микроелементи. През този критичен период на бърз растеж на тялото трябва да се обезпечат повишените нужди не само от калории, но най-вече от протеини, желязо, калций, цинк и фолиева киселина (Данайлова Я., 2022). Храненето играе ключова роля в регулирането на растежа, а затлъстяването често е свързано с по-висок ръст в детството и по-ранно настъпване на пубертета. Научните анализи доказват, че началото на пубертета е тясно свързано с наддаването на тегло при бебетата, което предполага, че ранният период от живота е критичен за програмиране на растежа и развитието.
Насърчаването на здравословно хранене и балансирана диета при децата от ранна възраст е от съществено значение по множество причини. Доставянето на необходимите витамини и минерали чрез храната ще им помогне да растат и да се развиват оптимално. Здравословното хранене ще им осигури енергия и мотивация, което ще подпомогне способността им да учат. Придобиването на здравословни навици в детството допълнително ще им помогне да правят по-здравословен избор, когато станат възрастни (Педагогика, 2021).
Въпреки очевидните ползи, трябва да се признае, че съществуват определени предизвикателства, когато става въпрос за здравословно хранене при деца. Много често става въпрос за избирателност по отношение на храната, по-високи разходи за здравословни продукти, както и предизвикателства, свързани с удобство и липса на време. Добавяйки към това, че здравословните продукти могат да бъдат по-скъпи, много семейства се сблъскват със значителни разходи за поддържане на балансиран режим на хранене за своите деца.
От друга страна, недохранването е основна причина за забавяне на растеж в много държави из целия свят. Липсата на достатъчно храна в бедните страни и самоиндуцираното ограничаване на храната в богатите страни или малабсорбцията и хроничните системни заболявания са основните причини. Първичното или вторичното недохранване води до сериозни последици, включително нарушен растеж, остеопения, анемия и различни синдроми, причинени от дефицит на витамини, минерали, незаменими мастни киселини и аминокиселини и микроелементи (Данайлова Я., 2022). Според данни на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка за 2022 г., 148,1 милиона деца под 5-годишна възраст по света страдат от забавен растеж, което представлява 22,3% от всички деца в тази възрастова група. Освен това, 45 милиона деца са недохранени, а 37 милиона са с наднормено тегло. Над 80% от всички деца с високи нива на недохранване живеят в Азия и Африка (Световна Здравна Организация, 2023).
Недохранването по време на детството влияе на сексуалното развитие на подрастващите, като забавя започването на пубертета и може да доведе до вторична аменорея у момичетата. Децата с хронични заболявания, които страдат от недохранване, също могат да имат забавено начало на пубертета и намален растеж по време на неговото протичане. Въпреки че етиологията на пубертета при тези пациенти е многофакторна, хранителният дефицит до голяма степен допринася за техния растеж и забавяне на пубертета.
Засега, статистиката сочи, че много млади хора се сблъскват с проблеми в хранителните навици, като преяждане, анорексия невроза, неортодоксални диети и други хранителни разстройства. Проучванията показват, че 1 от всеки 5 юноши е с наднормено тегло, а 10% от подрастващите са със затлъстяване.
При определяне на факторите оказващи влияние върху храненето на учениците е важно да се имат предвид както биологичните, така и социалните фактори. Биологичните фактори определят потребностите от хранителни вещества и енергия, а социалните оказват значимо влияние върху физическото развитие. Като изходна позиция за разглеждане на проблема за храненето на децата трябва да се отчитат медико-биологичните особености, които са типични за обмените процеси, протичащи в тази възраст.
– навиците и традициите на семейството
– пола и възрастта
– спецификата на реализирания труд;
– физиологичното състояние на организма
– ранно полово съзряване, свързано с процеса на акселерация, географските и климатичните условия.
Всичко това оказва съществено влияние върху процесите на растеж и развитие на детския организъм. Следователно здравословен избор на хранителни продукти е възможен единствено чрез изследването на индивидуалните особености на обмяната на веществата за всеки отделен организъм. В този смисъл само въз основа на медико-биологичните проучвания е възможно определянето на “научно обосновани изисквания към качеството на продуктите, предназначени за храненето в училищата и да се обосноват количествата, необходими за всяка възрастова група” (Маркова М.,1986).
За ограничаване на наднорменото тегло при децата по време на пубертета е необходимо реализиране на разнообразни дейности, свързани с превенция на нездравословното хранене, в семейната среда и в обществото като цяло.
Следвайки съветите в тази статия, децата по време на пубертет естествено трябва да намалят приема на нездравословни храни. Не е необходимо храната да бъде елиминирана завинаги, но някои храни трябва да бъдат ограничени или запазени за специални случаи. Тук влизат:
Необходимо е децата в тази възраст да се базирате около тези групи здравословни храни:
Въвеждането на няколко прости правила и следването на примерни менюта, които да важат за цялото семейство, могат да подпомогнат изграждането на здравословни навици, които да останат за цял живот. Ето няколко, които да се спазват както от деца, така и от родители:
1. Броят на храненията. Според различни източници, храненето 5 пъти на ден може да бъде полезно за поддържането на здравословен метаболизъм и борбата със затлъстяването, като вечерята трябва да е минимум два часа преди лягане.
2. Храната трябва да е разнообразна и да включва пресни плодове в умерени количества, зеленчуци, сурови и неовкусени ядки, риба, минимално количество мазнини. Добре е да се избягват газирани напитки.
3. Термичната обработка на храната чрез варене и печене, без пържени храни, е също важна за поддържането на здравословен режим на хранене. Премахването на пържените храни от диетата може значително да намали общия прием на мазнини и да подобри сърдечно-съдовото здраве.
Трябва да се има предвид, че размерът на порциите също оказва влияние и трябва да е в умерени количества. Когато се стремим към здравословен начин на хранене, освен на честотата на храненията и метода на термична обработка, трябва да обръщаме внимание и на размера на порциите. Контролът върху порциите е ключов за поддържането на нормално телесно тегло и предотвратяването на преяждане.
Създаването на здравословно меню за тийнейджърите по време на пубертет е ключово за тяхното правилно развитие и здравословно състояние. Едно възможно меню за децата по време на пубертет може да изглежда по следния начин:
– Закуска – пълнозърнеста филийка и кашкавал или сирене с домат, сандвич с варено яйце и краставица, купичка кисело мляко с плодове, суров микс от ядки и сушени плодове, омлет с домати и сирене или прошуто
– Втора закуска – чаша фреш от ябълка или портокал, шепа сурови ядки, плод по избор
– Обяд – зеленчукова крем супа, печено пилешко филе с гарнитура от задушени зеленчуци (броколи, моркови и карфиол), риба със задушени картофи, заедно с гарнитура салата от свежи зеленчуци, може да се добави и филийка пълнозърнест хляб
– Следобедна закуска – чаша кисело мляко с мед и орехи, домашни пълнозърнести бисквити
– Вечеря – през по-студените месеци е добре да се консумират повече бобови (леща, боб, нахут, грах и др.), а през лятото таратор или лека салата (включваща цвекло и моркови например), в допълнение задушено свинско със зеленчуци, като зеленчуците включват картофи, моркови и лук.
Национално проучване на храненето и хранителния статус на учениците през пубертет в България през 2011 г. разкрива някои основни проблеми, свързани с хранителните навици на децата:•
28% от децата консумират ежедневно и повече от 1 път дневно пържени картофи и чипс, захарни, шоколадови и сладкарски изделия, безалкохолни напитки, съдържащи захар (Попова-Ралчева, С., Хаджиева, В., Еникова, Р. и Иванова, Г., 2011)
Създаването на осведомени и отговорни потребители на храна започва с родителския пример и образователни усилия в училище и обществото като цяло. Това е процес, който изисква участие от всички страни, за да се гарантира дългосрочното здраве и благосъстояние на бъдещите поколения. Както всеки навик, така и създаването на хранителен режим и спазването му изисква време. Наша отговорност е да научим децата си за важността на здравословното хранене и да ги насърчаваме да правят информирани избори.
Литература