Резултати от проведено изследване на педагогическа технология за усвояване на прилагателното име при учениците от втори клас
автор: Недка Недкова Недева – Тошкова
Месторабота: ОУ „Стефан Пешев” – гр. Севлиево
e-mail: nedka.nedeva@abv.bg
Резюме
Светът, в който живеем, се променя толкова бързо, че е невъзможно да се предвиди и да се дадат на учениците всички знания, умения и способности, от които ще се нуждаят в по-късен живот. Образованието е изправено пред предизвикателството да преподава по такъв начин, че днешните ученици да могат да реагират бързо и гъвкаво на променящите се условия и да са способни да откриват нови проблеми и предизвикателства. Способността бързо и лесно да реагирате на промените в заобикалящия свят, способността да произвеждате оригинални идеи и въпроси, необходимостта да търсите и създавате нови неща отварят пред човек много по-широки възможности за изразяване в съвременното общество, отколкото високия професионализъм и дълбоко знания в една от областите Чрез използването на нетрадиционни методи на обучение могат да се развият у учениците умения, които да им помагат в живота.
В статията са представени резултатите от проведено наблюдение на работата ученици от втори клас по време на изпълнение на поставени задачи, свързвани с усвояването на знания и умения за прилагателното име.
Keywords: ученици, начален етап, прилагателно име, български език, изследване, втори клас
Въведение
Учителят използва различни средства и методи, за да доведе децата до съзнателна дейност. За целта в учебните часове се организира индивидуална, двойна и групова работа, работи се с документи и различни източници на информация, използват се интерактивни и иновативни образователни ресурси. Мястото на учителя при провеждането на подобен тип уроци се свежда до насочване на дейностите на учениците за постигане на целите на урока. Създават се условия учениците да бъдат активна страна в процеса на обучение. Използването на иновативни методи в обучението по български език ще помогне да се направи учебният процес по-смислен, логически завършен, емоционално позитивен и в резултат на това по-ефективен.
През учебната 2023/2024 година беше приложена педагогическа технология за усвояване на прилагателното име при ученици от втори. Бяха използвани различни игри и упражнения, провеждани в самостоятелна или в групова работа. По този начин се целеше учениците да усвояват учебния материал по нетрадиционен начин. Бяха проведени тестове за оценка на знанията и уменията на учениците за прилагателното име. Също така се водеше протокол за наблюдение работата им по време на учебните часове и оценявани по зададени критерии и показатели.
Организация на изследването
Цел на изследването – да се изследва ефективност на педагогическата технология за изучаване на прилагателното име от ученици във втори клас.
Задачите на модела на обучението са:
Обект на изследването са умения и знанията на 22 учениците от втори клас за прилагателното име.
Предмет на изследването е ефективността на педагогическата технология за изучаване на прилагателното име от учениците във втори клас.
Представени са резултатите от проведеното наблюдение при провеждането на учебните часове от раздел „Части на речта“- прилагателно име.
Резултати от изследването
На следващите графики са представени резултатите от проведеното наблюдение.
Графика № 1 Критерий 1
По време на провежданите игри, упражнения и изпълнение на задачи в малки групи учениците проявяваха уважение към мнението, което беше изразявано при обсъждане изпълнението на дейностите.
Графика № 2 Критерий 2
Второкласниците са добронамерени и толерантни един към друг. Не се наблюдаваше проява на обиди, незачитане мнението на другия.
Графика № 3 Критерий 3
Важен момент при изпълнението на различните дейности е начина по който учениците комуникират по между си. Само един от учениците прекъсваше и проявяваше нетърпение да изкаже мнението си по обсъждания въпрос.
Графика № 4 Критерий 4
Правилата на игрите /упражненията са спазвани стриктно от 16 ученици, докато 6 второкласника понякога си позволяваха да не спазват точните указания, което може да се дължи на характеровите и темепраментовите им особености.
Графика № 5 Критерий 5
Тъй като част от задачите имат и творчески характер, учениците проявяват креативност при изпълнението им.
Графика № 6 Критерий 6
Важен момент при груповата работа е спазването на правилата й. При 18 от учениците се наблюдава точност при спазването на правилата. Това показва, че учениците имат отлични умения за работа в екип.
Графика № 7 Критерий 7
След всяка игра/упражнение/задача се акцентира върху нейното обсъждане. 14 от второкласниците са много активни при анализирането на резултатите. 4 ученици не проявяват активност всеки път, включват се по своя преценка.
Графика № 8 Критерий 8
Графика № 9 Критерий 9
Всички ученици изразяват положителни емоции по време на изпълнението на игра/упражнение. Не се сърдят, не се обиждат, няма напрежение, което да развали настроението на някои от тях.
Графика № 10 Критерий 10
Графика № 11 Критерий 11
Няма как при групова работа да не възникнат спорове. 5 от учениците понякога влизаха в спор, свързан с изпълнението на някоя задача, но не стигаха до конфликти. Въпреки възникналия спор общото настроение на екипа не се променя, намират общо решение.
Заключение
Приложението в учебните часове по български език във втори клас на педагогическа технология, чрез която да се усвоят знанията и уменията за прилагателното име е възможност малките ученици да бъдат мотивирани за учебна работа и учене и да се забавляват докато учат. По този начин се създадоха много добри условия второкласниците да покажат своите творчески умения, да подобрят комуникативните и дигиталните умения и уменията за работа в екип.
Наблюдението е подходящ метод, чрез които се получава информация за индивидуалните особености на всеки ученик, особено проявяващи се при работа в екип. Това помага на педагога да подготвя задачи спрямо особеностите на всеки ученик, да ги включва в групова работа, в която да показват максимално совите знания и умения.