Не без значение е какви изпълнителски състави представят пред учениците българска народна музика. Най-желани са детски и ученически групи и солисти и това е естествена тяхна потребност. Младежките групи също са желани изпълнители на народна музика.
Отговорите на учениците на въпроса, дали са посещавали фолклорен концерт, очертават една не особено обнадеждаваща картина (графика 4).
Учениците, които са били на фолклорен концерт, са 22% от анкетираните и са впечатлени от всички проявления на българския фолклор. Те посочват, че народните песни са привлекли вниманието им – над 40%. От танците са се впечатлили 35%, а 25% – от народните инструменти и костюми. Пленени от всичко, което са видели по време на фолклорен концерт, са 38% от учениците (графика 5). Някои от анкетираните са обогатили отговорите си с нарисувани усмивки. Отговорите надхвърлят стоте процента, защото участниците са посочили повече от един отговор. Казаното дотук ни кара да мислим, че посещенията на фолклорни концерти са добра извънучилищна форма на музикално въздействие, която е една от възможностите за промяна на отношението на учениците към българския музикален фолклор и изграждане на трайни слушателски навици и поведение.
Последният въпрос от анонимната анкета е насочен към желанието на учениците да посветят част от свободното си време, за да изучават народна музика. От анкетираните 100 ученици само 10 са дали положителен отговор.