Отговорите на третия въпрос представят очакванията на учениците към избраната от тях професия. Съгласно данните 11,2% имат нагласата, че тя трябва да носи удовлетворение, 10,5% биха искали професионалната им дейност да се осъществява в приятна работна атмосфера и 10,1% – да гарантира високо възнаграждение (вж. фиг. 3). Очаквания заеманата трудова позиция да е свързана с дейности по изпълнение на интересни проекти имат 8,5% от юношите, а готовност за поемане на лична отговорност при изпълняване на бъдещите служебни задължения показват 8,3% от тях. Постигането на баланс между работа и личен живот също е от решаващите фактори за избор на професия (7,9%). Не без значение за младите хора са и очаквания като признание за труда, работа в екип, самостоятелност и др.

Фигура 3. Очаквания от бъдещата професия (n = 305)
При отговорите на четвъртия въпрос като най-ефективен източник на информация при избор на работодател 48,2% от учениците посочват фирма, която да бъде с добър имидж и репутация (вж. фиг. 4). Интернет източници биха използвали 30,9% от анкетираните , а 16,5% от тях ще се доверят на информация от семейството и приятелите. Обявите в печатни издания са предпочели само 4,4%.
Несъмнено изграждането на успешен бранд в бъдеще трябва да става ключов приоритет за нашите работодатели. Успешна стратегия за компаниите е да използват все повече социалните мрежи и други медийни канали за увеличаване на своята разпознаваемост като работодатели на пазара на труда (Десет тенденции в работната среда през 2015 г.).

Фигура 4. Най-ефективен източник на информация при избор на работодател (n = 305)
Заедно с това установяването на връзка между средното и висшето образование като институции за подготовка и източник за набиране на квалифицирани специалисти, от една страна, и бизнеса като техен потребител, от друга, ще увеличи възможността за успешно интегриране на включващите се в пазара на труда. Изучаваните специалности и профили следователно трябва да отговарят на потребностите и интересите на бизнеса, така че младите специалисти да усвояват необходимите адекватни практически приложими познания, умения и компетентности. Същевременно влагането на усилия в изграждането на даден бранд като ефективен работодател е нужно да заеме подобаващо място в системата на средното и висшето образование.