Системата на дуалното обучение е въведена и функционира много успешно в Австрия, Германия и отчасти в Швейцария. Какво я прави толкова популярна?
Дуална образователна система
Една от особеностите на австрийската образователна система е тясната връзка между икономиката и образованието. От това близко до практиката образование печелят не само учениците, но и абсолвентите на средните професионални училища, специализираните висши училища и университетите.
Комбинация от теория и практика
Дуалната система – комбинираща теорията и практиката – се прилага както в учителските професии, така и в средните професионални училища. Учебните планове или основните пунктове на образованието се съобразяват и нагаждат към изискванията на икономиката, а в предприятията учениците се обучават компетентно по специалността си или провеждат там стажовете и практиките си. Чрез общите проекти между училищата и икономиката, например дипломни проекти или проекти в рамките на практическата фирмена работа, резултатите от научноизследователската и развойната дейност се прилагат в практиката.
Навсякъде в Европа тази комбинация се смята за образцова и е ключов фактор за успеха на австрийския икономически модел. Чуждестранните инвеститори ценят особено високо специализираните професионални способности и умения и добрите основни познания на австрийските работници.
Австрия разполага с всеобхватна мрежа от терциерни образователни институции. Тук спадат 21 специализирани висши училища, 22 обществени университета и 13 частни университета. Специализираните висши училища, които предлагат 393 различни курсове на обучение, са особено ориентирани към потребностите на предприятията и поддържат интензивни контакти с промишления сектор. Повече от 47% от предлаганите от тях програми за обучение са организирани с паралелно упражняване на професията.
Професионална ориентация на образователната система
Заедно с ориентацията към практиката австрийската образователна система отдава голямо значение и на специализацията. Независимо дали в средните училища с техническа или търговска насоченост, възможността за по-висока специализация винаги е налице. Така например Средното техническо учебно заведение по машиностроене предлага повече от десет различни образователни области.
Източник: ABA-Invest in Austria
Предимствата на дуалното обучение
Дуалното образование представлява паралелно обучение на две места – в професионално училище и в предприятие, като едновременно с теорията учащите се придобиват и безценни практически умения. И понеже става въпрос за хора, правещи първи стъпки в професията, по-старите работници и служители проявяват необходимото разбиране.
Това обаче далеч не е единственото предимство на дуалното обучение. Тъй като резултатите от матурите са решаващи, много младежи избират да си спестят нервите и усилията покрай кандидатстването. Милион и половина млади хора в Германия, ако трябва да сме точни. В края на тригодишното обучение учащите се полагат изпит пред съответната професионална камара и получават сертификат за придобиване на специалност, който се признава в цял свят.
Богат избор от професии
Тук обаче не става въпрос за нова форма на образование – напротив. Професионалното обучение има дълга традиция в Германия, където още през ранното Средновековие майсторите посвещават чираците в даден занаят. А през 1869 година е приет закон, според който работодателите са длъжни да образоват непълнолетните си работници. Днес германците могат да избират измежду общо 344 професии и да излязат от учебните заведения не само с дипломи, но и с практически способности.
Мотото „колкото повече, толкова повече“ следва и Занаятчийската камара в Кьолн. От 2010 година насам тя предлага програма за тройна квалификация. Всяка година за триално обучение се записват средно 20 младежи, които изучават и практикуват традиционни занаяти, като дърводелство или пекарство например, а накрая получават три дипломи – за калфа, майстор и мениджър. Програмата е изключително натоварена, с почти 80 учебни часа седмично. Онлайн лекциите спестяват време за пътуване, но учащите се трябва да са доста гъвкави. Усвояването на рядко срещани умения обаче им действа мотивиращо, понеже имат ясна цел и не се притесняват, че няма да си намерят работа. Защото е обществена тайна, че в страни като Германия тясноспециализираните кадри са изключително търсени и много добре платени.
Дуално следване
Дуалното следване е форма на дуално образование – с тази разлика, че теоретичната част се преподава във висше училище.
Не си мислете обаче, че дуалното следване е за зрелостниците, които не са приети в университета. Повечето фирми, които предлагат дуално образование, изискват доста висока минимална оценка от училище, а одобрението идва едва след редица интервюта.
Източник: Дойче Веле (със съкр.)