Класна стая с таблет на всеки чин и учител, който е запознат със социалните мрежи – това е методът, който гимназията в Санвика използва, за да развива умовете на младите хора. Гимназията раздава на всеки ученик по таблет, а в училището навсякъде има безплатни Wi-Fi.Учениците да приберат или да извадят телефоните? Да отворят тетрадките или да влязат в мрежата? В гимназията в Санвика, Норвегия, вече не си задават тези въпроси. Ето какъв е отговорът им в едно от най-съвременните училища в света.
Ан Майкълсън е един от гимназиалните преподаватели, които смятат идеята за много добра. В нейното училище вместо тетрадки се ползват таблети, а когато дава задачи за домашно, тя ги изпраща в групи във Фейсбук. Според Ан училището е едно от малкото места, където използването на социални мрежи не е позволено, дори е ограничено. Учителката обаче вижда полза в социалните мрежи и ги използва активно в своите часове.
Всички ученици в часа по английски на Ан Майкълсън се научават как да си направят собствен блог, където качват своите проекти и домашни. Домашните се качват и в специална група във Фейсбук, а Туитър се използва за обмен на идеи между учителите. „Въобще не използвам учебници, защото това ограничава начина на преподаване. Просто качвам нещо в блога си и казвам на учениците: С това ще се занимаваме днес.“
Целта на този тип обучение е да създаде обстановка, в която учениците постоянно са онлайн. По този начин те развиват своята креативност и правят сами проучвания, вместо просто да приемат наготово информация от учителя. Училището използва и Quadblogging – софтуер, който позволява четири училища да се свържат онлайн и по този начин да разменят информация и да коментират блоговете си. Така учениците от гимназията се свързват с училища от различни страни.
За да се въведе този метод на обучение навсякъде обаче, учителите трябва да са тези, които знаят как да използват социалните мрежи. Британският учител Джим Уотсън, който също подкрепя използването на технологиите в училище, отбелязва, че учителите са изплашени. „Повече от 15 години учителите са казвали: Прибери си телефона, и сега изведнъж – Извадете си телефоните.“ Според него голяма част от учителите са изключително консервативни, но ако децата не се научат да използват технологиите още в училище, като пораснат, те също ще бъдат толкова консервативни към иновациите.
Учениците намират метода на работа на Ан Майкълсън за интересен и забавен. И не по-малко важно: „Ако нямаш възможност да дойдеш на училище или просто пропуснеш някой час, отваряш блога и виждаш какво правите. Не изпускаш нищо“.
Източник: BBC (със съкр.)