[su_note note_color=“#f5f5f5″ radius=“0″]
Примерен комплекс от специалноподготвителни упражнения
Изводи:
- Седеж с кръстосани крака, наклони на трупа напред и встрани с пружиниращо движение на ръцете, със стремеж челото да опре пода.
- От същото изходно положение изправяне и сядане без помощта на ръцете.
- От седеж в разкрачка (стъпалата са стъпили) привеждане на дясното коляно към левия крак и обратно.
- От изходно положение разкрачен стоеж последователно преминаване в дълбок напад първо към единия, след това към другия крак (тазът трябва да опре в петата на сгънатия крак).
- От тилна стойка последователно кръгообразно сгъване и разгъване на двата крака (имитиране на каране на велосипед).
- От изходно положение основен стоеж напад с десния крак, като едновременно с това трупът се отвежда назад, отзад стоящият крак се сгъва в коляното, дясната ръка хваща петата; същото упражнение се прави противоравно.
- Изходно положение основен стоеж; пренасяне на тежестта на тялото към пръстите на краката, привеждане на коленете напред в сгънато положение, като едновременно с това трупът се отвежда назад, и докосване с ръце петите на двата крака.
- Изходно положение лег; последователно пренасяне на тежестта на тялото към ръцете и краката (люлка).
- От изходно положение тилна свита опора последователно пренасяне на тежестта към ръцете и краката, придружено с кръгообразни движения с тялото.
- От изходно положение лег с ръце встрани хващане с дясната ръка на ляв крак, който се повдига, и противоравно.
- От същото изходно положение лег с ръце встрани повдигане на десен крак към лява ръка и противоравно (ръцете са поставени на пода, без да се движат).
Изводи:
- Развиването на качеството „гъвкавост“ преминава през два етапа: първи – увеличаване на подвижността във всички стави, и втори – поддържане на достигнатото равнище.
- Упражненията, насочени към развиване на гъвкавостта, се включват обикновено в самостоятелната част на заниманието след интензивно загряване. Принципно важно се явява това, че само след изпълнение на упражнения, способстващи за развиване на гъвкавостта в една става, се преминава към упражнения за друга става. Принципът за прилагане на кръговата тренировка тук се явява нецелесъобразен.
- Комплексното използване на различните по характер упражнения способства за хармоничното усъвършенстване на гъвкавостта, разнообразява тренировъчната програма и повишава емоционалността на заниманията. Продължителността на отделните упражнения за гъвкавост зависи не само от особеностите на ставата, но и от възрастта и пола. Тя може да се колебае от 20 секунди до 2–3 минути. При статичните упражнения продължителността е 6–12 секунди, при маховите движения – 10–15 секунди, при пасивните – също 10–15 секунди.
- При развиването на качеството „гъвкавост“ е желателно темпът да не е бърз. При бавния темп се удължава продължителността на въздействието. Същевременно бавният темп предпазва от травми в мускулите и ставите. При използването на допълнителни утежнения величината им трябва да не превишава 50% от силовите възможности.
- Интервалите на отдих между отделните упражнения трябва да създават условия за възстановяване на организма. Те се колебаят в доста широки граници – от 10–15 секунди до 2–3 минути. Паузите не бива да бъдат и много дълги, тъй като се загубва ефектът от предишното упражнение. Между отделните упражнения те може да имат пасивен характер или да се извършва работа с малка интензивност. Това зависи от характера на изпълняваното преди това упражнение.
Упражненията за гъвкавост може да се изпълняват във всички части на урока и тренировката, а така също и в домашни условия.
Препоръчваме описания примерен комплекс от упражнения за развиване на гъвкавостта за използване от колегите, преподаващи физическо възпитание и спорт в гимназиалния етап на средните общообразователни училища.
-
Надежда Плачкова, Спортно училище „Васил Левски“, Пловдив
рецензент: Николай Коев, хоноруван преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ – Департамент по спорт