Играта „Две в едно“
Педагогическо значение
Играта възпитава съсредоточеност, внимание, бърза мисъл, дава елементарни практически знания за спортните игри баскетбол и хандбал, динамична и емоционална е.
Участници и необходими уреди и пособия
- 2 отбора (може и смесени) по равен брой състезатели;
- 2 обръча (два цвята – зелен и червен), поставени на страничната линия на волейболно/баскетболно поле;
- 1 баскетболна и 1 хандбална топка, баскетболен кош и врата, за която се ползва металната конструкция на баскетболния кош.
На 3 метра от коша се начертава линия с дължина 1,5 м или се ползва наказателната линия на баскетболното игрище.
В единия (зеления) обръч се поставят двете топки.
Червеният обръч е мястото за самоотстраняване на нарушил правилата играч.
Съдържание на играта
Двата отбора са застанали зад триметровата линия на волейболното игрище с лице към коша (играе се в едно волейболно/баскетболно поле).
Играта започва, като топката се подава от състезател, застанал под коша, разиграва се свободно с подаване, дриблиране, без никакви правила от заучените в задължителната подготовка по ФВС спортни игри.
Целта е топката да попадне в определената под коша врата. На вратата няма вратар. Гол може да се отбележи единствено от начертаната линия.
Единият отбор се стреми да вкара, а другият – да застане негов състезател на линията, за да попречи на атакуващия играч да отбележи гол.
В момента, в който атакуващият отбор вкара гол, топката се взима от противников играч и се поставя в обръча, определен за топките (зеления), след което се взима баскетболната топка и играта продължава от страничната линия на игрището.
Топката отново се подава и дриблира без прилагане на правилата от спорта баскетбол, докато се отбележи кош. След което баскетболната топка по същия начин се разменя с хандбалната и играта продължава както в началото.
При един кош се отбелязват 2 точки, при един гол – 1 точка.
Методически указания
Хандбалната топка винаги се подава от под коша, като отборите задължително са зад 3-метровата волейболна линия, а баскетболната – от страничната линия на игрището. Задължително условие е да не се взема която и да е от топките, преди да се остави тази, която до момента е била в игра. Поради отсъствието на правила за дриблиране и крачки играта е много динамична и емоционална. Единственото условие е да не се проявява агресивно поведение, а когато това се случи, ученикът сам да прецени и да се самоотлъчи за 15 секунди, като застане в червения обръч.
Играта може да се ползва при работа с два класа в един час.
Наименованието е създадено от учениците.
При проведените две открити учебни практики (семинари) през 2014/2015 и 2015/2016 година с учители от столични училища бяха представени шест игри, които предизвикаха силен интерес, както и много позитивен отклик.
-
Мария Илиева, 96 СОУ „Лев Н. Толстой“, София
deviili@abv.bg
рецензент: Николай Коев, хоноруван преподавател