Системните занимания с физически упражнения и спорт са един от основните фактори, водещи до повишаване на възможностите на човека за справяне със стресовите ситуации. Известно е значението на спорта и за адаптацията на организма към заболяванията. Ролята на спортните занимания във висшите училища нараства като средство за противодействие на умствената умора и подобряване на здравословното състояние на организма.Въз основа на кратък анализ на влиянието на спорта върху психичното развитие на човека и на идеите на валеологичното образование се представя технология за фитнес подготовка на студенти. Изтъква се потенциалът на технологията за преодоляване на противоречието на социално-педагогическо равнище между нарастващите изисквания на съвременното общество за професионалните възможности на бъдещите специалисти в областта на икономиката, културата, науката и понижаването на здравословното състояние и физическата активност и дееспособност на младите хора. Застъпва се идеята, че фитнес заниманията не са просто възможност за натрупване на мускулна маса или за отслабване. Създадената система от упражнения се подчинява на идеята за водене на здравословен начин на живот.
За съжаление учебната дисциплина „Спорт” остава недооценена в системата на висшите училища. Недостатъчният брой часове, недобрата спортна база, липсата на изисквания към студентите са едни от основните нерешени през годините проблеми.
Заниманията в дисциплината „Спорт”, както и по-конкретно фитнес обучението на студенти от различни специалности във висшето училище, имат пряко отношение към здравословното укрепване и към подобряването на работоспособността на учещите за компенсиране на отрицателните последици от повишеното умствено натоварване.
Целта на настоящото изложение е да се представят възможности за самоизразяване чрез спорт и за водене на здравословен начин на живот от студенти в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Въз основа на кратък анализ на влиянието на спорта върху психичното развитие на човека и на идеите на валеологичното образование се представя технология за фитнес подготовка на студенти.
1. Влияние на спорта върху психичното развитие
Спортните занимания може да повлияят в различни области на психичното развитие:
- самооценка – постигане на чувство за собствена ценност и успех, за вътрешно удовлетворение и гордост;
- социализация – общуване и свързване с околните, постигане на чувство за принадлежност към определена група;
- регулация на емоциите – изразяване на чувствата (положителни и негативни), преработване на вътрешни конфликти, контрол над емоционалните прояви.
Спортът и по-конкретно фитнесът позволява да се повиши самочувствието от постигнатите резултати по отношение на желаното телосложение и физическата красота на човека. Той е възможност за превенция на агресивното поведение – когато личността се пази от чувствата на малоценност и срам, като прехвърля вината за собствените си провали към другите хора, което води до враждебност и гняв към околните (Tracy & Robins, 2003).
Установена е връзка между ниската самооценка и негативните взаимоотношения с връстници – социално отхвърляне и липса на приятели. Ниската самооценка е предшественик, а не следствие от тези негативни взаимоотношения (Salmivalli & Isaacs, 2005).
Една от формите на социализация е включването към група на връстници, т.е. група от хора на същата възраст със сходни интереси и нагласи към света. Спортната дейност обединява младите хора около някакъв общ интерес и по този начин им дава нова среда и нови методи за общуване.