Със свое „откритие” преминава и срещата с ученици от 7Б и 7Д клас на 19 СУ „Елин Пелин”, водени от учителя по история Ангелина Анастасова. Повечето от участниците в срещата са с журналистически изяви в училищния вестник. Презентацията „Софийски будители” насочва вниманието на младите автори към интересно „откритие”. Улиците, на които се намира тяхното училище, носят имена на достойни личности – на създателя на първото народно светско училище в София Захари Круша и на малко известния Яков Крайков. Последният е първи словослагател, гравьор и печатар на книги на новобългарски език, което ги прави достъпни за повече българи. Особено любопитен за всички участници е приносът на Я. Крайков към правописа и пунктуацията. Въвеждането на правила като пренасянето на срички на думите, на запетаите и точките като норма предизвиква много коментари. Будителската задача, която получават изкушените в публицистиката ученици, е да създадат празнични листове с информационни материали. Предлага се и идея да се направи блицанкета с изявени личности за необходимостта от будителски дух в настоящия век. Творческите разговори се съсредоточават върху подготовката на интересен въпрос към бъдещите респонденти и формите, чрез които да бъдат представени личности, работили за опазването на българския дух в София. Предстои доста труд, за да се реализират интересните идеи. Но първите стъпки в медийната грамотност са направени.
В Деня на народните будители в мраморното фоайе на Столичната библиотека е открита изложба с публицистичните изяви на учениците от 32 СУИЧЕ „Св. Климент Охридски”, 26 СУ „Йордан Йовков” и СУУУС „Проф. д-р Дечо Денев”. Преди това голяма част от материалите са представени в училищата. Софийските ученици създават будителски листове за Поп Пейо Граматик, Сава Филаретов, Баба Неделя (Неделя Петкова), Захари Круша, Рахила Барак, Св. Пимен Зографски, Иван Денкоглу, Димитър Трайкович. Презентацията „Софийската мала Света гора” на екип от 32 СУИЧЕ е излъчвана през целия празничен ден.
„Памет за героите”
„Памет за героите” е следващата проектна тема на творческите срещи, които ще се проведат през ноември и декември т.г. и януари 2019 г. Посветена е на Освобождението на София от османска власт. Тъй като темата не присъства в учебния материал, чрез презентациите учениците ще научат не само за драматичния преход на войниците на генерал Гурко през Балкана, но и за приноса на българските доброволци, за подвига на Шопските апостоли. За всички участници ще е интересно да узнаят, че софиянци издигат първия паметен знак, посветен на загиналите за освобождението на града руски воини. Осветен е на Спасовден 1878 г. По много емоционален начин е представена ролята на европейските дипломати за спасяването на града от пожара. В тези среща също е предвидено творческо задание.
„София по европейски път”
„София по европейски път” е третата проектна тема и се посвещава на 140-годишнината от обявяването на София за столица на Княжество България. През февруари, март и април 2019 г. организаторите предлагат на софийските ученици творчески срещи с презентация по темата. Макар пред очите на софиянци и видими следите от положителните промени, наследени от велики архитекти и смели градостроители, пътят на София към сближаване с европейските столици не е скоростен и не е много лек. Презентацията ще запознае учениците с личности, допринесли за превръщането на калния, с криви сокаци градец в модерен град. Ще представи и творци, общественици и общинари, създали неговата неповторима атмосфера на духовно и културно средище.
Творческите срещи се провеждат по заявки на училищата във вторник, сряда или четвъртък в удобно за участниците време. За контакт и допълнителна информация: ruskicenter@libsofia.bg, 02 / 8015 903
-
Стефка Мечкарова, сдружение „Св. Иван Рилски”, София
sme4karova@abv.bg