Физическото образование спомага за формиране на правилно телодържане, профилактика на заболяванията, подобряване на дейността на вътрешните органи и системи в детския организъм. Правилната телесна стойка се развива още от най-ранна възраст, както и изграждането на навик за правилно телодържане при седене, ходене и стоеж. Поддържането на правилна телесна стойка създава най-благоприятни условия за нормално функциониране на вътрешните органи и системи, особено на белите дробове и сърцето.С първите седем години се поставят основите на здравето и двигателната подготовка на подрастващите. Правилното осъществяване на физическото възпитание в тази възраст ще позволи на детския организъм да набере сили и да осъществи пълноценно физическо и умствено развитие. В статията е разгледано приложението на изправителни упражнения и подвижни игри в детската градина при работа с 5–6-годишни деца за профилактика и корекция на гръбначни изкривявания в ранен стадий и за изграждане на правилна телесна стойка.
Наблюдава се тенденция към отклонения в стойката на съвременните деца. Големият процент на гръбначните изкривявания, констатиран през последните години, налага профилактика и лечение при подрастващите още от предучилищна възраст. Много по-лесно е да се предпази и спре развитието на гръбначно изкривяване в начален стадий, отколкото да се лекува една вече оформена, тежка деформация на гръбначния стълб. Също така много по-лесно е да се изгради правилна телесна стойка, отколкото да се поправи неправилно изградената стойка.
От казаното дотук се вижда необходимостта от полагане на основите на профилактиката на гръбначните изкривявания именно в условията на съвременната детска градина, където преминава една голяма част от ежедневието и възпитанието на нашите деца.
Причините за гръбначните изкривявания могат да бъдат вродени или придобити – вследствие на нерационално хранене, неправилен двигателен режим или стойка при спане. Проблемът е доста актуален, тъй като се наблюдава увеличаване на процента на децата с неправилна телесна стойка още от предучилищна възраст.
Като се има предвид физиологичната неустойчивост на гръбначния стълб в предучилищна възраст, се налага системното прилагане на упражнения с изправителен характер, изграждащи и укрепващи неговите нормални извивки. Правилният подход за преодоляване на проблема е чрез системното прилагане на изправителна гимнастика и подвижни игри с изправителен характер във времето, предназначено за физическа активност на децата в детските градини.
Изправителните упражнения имат мощен лечебнопрофилактичен ефект, особено когато гръбначното изкривяване е в началната си фаза. Прилагането им още в най-ранна детска възраст е належащо, тъй като именно те осигуряват преди всички профилактика на гръбначните изкривявания. Изправителните упражнения имат за цел да развият изоставащите мускулни групи, както и да развиват гръбните, гръдните и коремните мускулни групи и да поддържат гръбначния стълб в нормални граници. Те изграждат у детето правилна телесна стойка и походка, която има не само естетична, но и лечебнопрофилактична стойност.
Упражненията с изправителен характер се характеризират чрез изтегляне на гръбначния стълб, активно при протягане в изходно положение лег или стоеж и пасивно от тежестта на тялото при вис.
Силовата тренировка на мускулатурата, поддържаща гръбначния стълб, се постига със силови упражнения за гръбните, гръдните и раменните мускули. В тази възраст децата все още не са способни на големи мускулни натоварвания и затова към тях се подхожда много внимателно, индивидуално, в зависимост от конкретните особености и възможности.
Поддържането и подобряването на подвижността на гръбначния стълб при гръбначни изкривявания се осъществява чрез специални комплекси от изправителни упражнения, включващи извивки и наклони на трупа. Те влияят на ставните връзки, увеличават тонуса на мускулатурата, като я разтягат и разпускат. Тонусът на мускулатурата се влияе от съкращението на мускулите синергисти и антагонисти, като съкращението и разтягането взаимно си влияят за синхронизирането на дейността.
Разтягане на гръбначния стълб от тежестта на трупа и главата се постига при лицев, тилен, страничен лег, висове, самоизтегляне, коленна опора и коленен седеж, плувно положение и др. Почти всички специални изправителни упражнения са от изброените изходни положения. Лазенето се използва много често в изправителната гимнастика. То тренира подвижността на гръбначния стълб при разтоварено положение.
Върху гръбначния стълб се въздейства и чрез дихателни упражнения. Формата и функцията на гръдния кош дават отражение върху гръбначното изкривяване и неправилното телодържане. Невъзможна е корекцията на гръбначното изкривяване без корекция на деформацията на гръдния кош и обратно. Изправителните упражнения трябва да са свързани с дихателни упражнения или акцентирано дишане, правилно съчетано с различни движения.
Тренирането на равновесието и координацията на движенията ще създаде условия за контрол и самоконтрол на телодържането, като за целта се използват упражнения до стена или пред огледало. При работа с малки деца подборът и изпълнението на упражненията се осъществяват, съобразно с индивидуалните особености на децата и тяхната възраст.
1 2