Самочувствието по отношение на външния облик или липсата на самочувствие се обуславят от точността, с която се преценяват теглото и размерите на тялото, и породените от индивидуалното възприятие на тези данни мисли и чувства. През годините са правени много проучвания по този въпрос и повечето изводи се свеждат до налаганите от телевизията и модните списания – най-вече на жените и особено на тийнейджърите – еталони, които са труднопостижими, а в много случаи и нездравословни. Така младите момичета попадат в един омагьосан кръг – колкото повече се стремят да са в крак с модните тенденции, диктувани от различните телевизионни шоупрограми, толкова повече нараства тяхната неудовлетвореност от начина, по който изглеждат. Успоредно с това у много от тях нараства и убеждението, че ако не постигнат всеобщо рекламираното „перфектно тяло”, няма да успеят да се реализират в живота. А тази несигурност често води до хранителни смущения, здравословни проблеми и депресия (Ahmed, Hilton & Pituch, 2002; Hunter et al., 2008).Съвременните млади хора обръщат все по-голямо внимание на външния си вид и търсят начини и средства за подобряване на своето физическо и емоционално състояние. В това отношение кръговата тренировка има бърз ефект и е приложима във всички видове спорт, но най-добър резултат се постига в заниманията по фитнес, при които може да се наблегне на конкретни мускулни групи, съобразно с нуждата от двигателно и функционално развитие на всеки спортуващ. Ефективността на кръговата аеробна тренировка по фитнес категорично се потвърждава от анализа на резултатите от представеното в статията изследване, проведено с целева група студенти в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, както и от цялостното наблюдение над участниците.
Това е причината по цял свят все повече хора да се замислят и работят за подобряване на физическото здраве, особено на младите хора, чрез подобряване на физическата им култура.
Кръговата тренировка по фитнес е традиционен начин както за развиване на сила, така и за укрепване на сърдечната дейност. Тя е популярна сред младежите поради разнообразието, което предлага, в сравнение с продължителни физически натоварвания като бягане или каране на колело (Желязков & Дашева, 2006; ACSM, 2009).
Кръговата тренировка обаче не е упражнение само за себе си, а зависи от крайните цели, които сме си поставили, и как, съобразно с това, сме структурирали един тренировъчен сеанс. Най-общо казано, един сеанс се състои от серия упражнения, изпълнени в определена последователност, с минимални интервали за почивка след всяко упражнение. Изпълнението на различни по вид интензивни силови и кардиоваскуларни упражнения води до подобряване както на силата, така и на издръжливостта. За хора, които не разполагат с много свободно време, един-два сеанса на седмица са напълно достатъчни за поддържане на тялото в добра физическа форма (Paoli et al., 2012; Swain & Franklin, 2006).
Както посочихме, за да има желания резултат, една кръгова тренировка трябва да се провежда един до два пъти седмично, като задължително се осигурява интервал от поне 48 часа между отделните сесии, в които се е работило върху едни и същи мускулни групи (De Salles et al., 2009; Cash, 1994).
За поддържането на добра обща физическа кондиция е необходимо да се подбира такова съпротивление, че конкретното упражнение да може да се извърши за 1–2 минути. Съпротивлението може да се регулира от телесната маса или от тежестта на използваното оборудване (Cash, 1994; Swain, 2005).
Една кръгова тренировка предполага около 8–12 упражнения. Всяко упражнение приключва за 30–90 секунди, като се предвижда интервал със същата продължителност за почивка между две упражнения. Ефектът може да се засили, като се удължи времетраенето на всяко упражнение или като се намали интервалът за почивка. Но в никакъв случай и двете едновременно. Най-добри резултати се получават при един до три кръга с почивка от 2–3 минути след всеки кръг (Cash, 1994; Paoli et al., 2012; Swain, 2005).