С проведеното изследване, което представяме в статията, си поставихме за цел:
- Да се докаже ефективността на кръговата аеробна тренировка по фитнес върху студентки в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, обучавани по спорт фитнес;
- Да се проучат нагласата на студентите към заниманията по фитнес и степента на удовлетвореността им от постигнатите резултати.
За постигане на целта осъществихме проучване с анкетна карта, в която са включени 18 въпроса, отнасящи се до избора на спорт, броя на заниманията в зала, самооценката на физическото развитие, разнообразието и интензивността на тренировките и др.
Същевременно бяха направени функционални изследвания на целевата група (265 студентки от 20 учебни групи), включващи измерване на специфична сила, ръст, тегло, белодробен обем и BMI (боди мас индекс) – индекс на телесната маса, в началото и в края на двете учебни години, в които бе проведено изследването (2014/2015 и 2015/2016).
Ето и някои от получените резултати от анкетното проучване.
Отговори на въпроса „Доколко кръговата тренировка отговаря на Вашите очаквания?”:
– Напълно, има всичко необходимо – 60%;
– Като цяло отговаря, но би могло да има повече уреди и услуги – 30%;
– Не отговаря – 10%.
Отговори на въпроса „Следващата учебна година бихте ли се занимавали с друг спорт?”:
– Не биха сменили спорта фитнес с друг – 87%;
– Биха го сменили само ако часовете на провеждане не съответстват с учебната им програма – 10%;
– Със сигурност ще сменят спорта – 3%.
При анализа на резултатите от анкетното проучване в двете учебни години прави впечатление, че през първата интересът към заниманията с фитнес е бил с 15% по-нисък, в сравнение с втората година на изследването. Като цяло това свидетелства за повишаващ се интерес към кръговите тренировки по фитнес, както и за висока степен на удовлетвореност и задоволителни крайни резултати.
Проведените функционални изследвания при първоначалното измерване показаха нива на телесния индекс с отклонения от нормата при 95% от студентките (фиг. 1). При 62% от тях той е над нормата (фиг. 2), което говори за затлъстяване и нарушена обмяна на веществата, а при останалите 33% телесният индекс е значително под нормата, като граничи със стойности, отговарящи на измервания на болни от булимия. Само 5% изследваните лица са с показатели в нормата.