Музикалното изкуство винаги е било и си остава основна сфера от културата на народа във всичките й проявления – обичаите, традициите и фолклора. Затова е от огромно значение за един учител по музика да може умело да оперира с дадения материал, да прави връзки с всички страни на културния живот на народа, да намира общо и различия, да се стреми към по-задълбочено изучаване и анализ на фолклорните материали и като резултат – да ги съхранява и предава на бъдещите поколения. Културата на всеки народ, като е известно, е родена заедно с него, претърпявала е многовековни изменения в процеса на развитието му. Анализирайки научните материали по този аспект на мултиетническия живот в Тараклийския район, се установява, че информацията все пак е недостатъчна.Културата на всеки народ е родена заедно с него и е претърпявала многовековни изменения в процеса на развитието му. В статията е представен обзор на научните историко-етнографски изследвания на просветно-културните процеси през последните две столетия сред населяващите Тараклийския район на Р Молдова етноси. Въз основа на направения преглед е изведено заключението, че като резултат от сложните исторически преобразувания, през които преминават културните процеси при българите, молдовците и украинците в Буджака, днес се наблюдава един нов, кръстосан тип на многонационалните култури в Тараклийския район.
За културата на етносите в Бесарабия може да се прочете в книгата на Л. Берг „Бессарабия”, където има кратка информация за народите в региона в четвърта глава, „Население”1. Берг описва външния вид, религиозните прояви, чертите на характера, гастрономическите пристрастия, жилището и бита, националното облекло и основните занаяти, обреди и обичаи на най-многобройните етноси в Бесарабия. По-голяма част от информацията е за молдовците, малорусите (украинците) и българите.
Достатъчно пълна информация за културата на етносите в Бесарабия може да се намери в изследванията на В. Зеленчук, който на достъпен за масовия читател език описва взаимовлиянието на различни културни прояви в живота на съжителстващите етноси2.
Може да се изброят още десетки учени, разглеждали въпросите за културата на молдовците, украинците и българите. Темата е привличала вниманието не само на молдовските, а и на изследователи от различни държави.