Правната рамка в сферата на закрилата на детето в България се охарактеризира в няколко основни нормативни документа.
Първият документ, в който са заложени фундаменталните принципи, е Конституцията на Р България. Тя поставя семейството, майчинството и децата под закрила на държавата и обществото (чл. 14). Отглеждането и възпитанието на децата до пълнолетието им са право и задължение на техните родители, подпомагани от държавата. А в случаите, когато децата са останали без грижата на близките си, те се намират под особената закрила на държавата и обществото.
Конвенцията на ООН за правата на детето дава цялостната рамка за закрила, предоставяне на услуги и участие на всички деца без дискриминация с оглед на тяхното пълноценно развитие.
Със Закона за закрила на детето се поставя началото на съвременната система за закрила на детето в Република България. С него се уреждат правата, принципите и мерките за закрила на детето, органите на държавата и общините и тяхното взаимодействие при осъществяването на дейностите по закрила на детето, както и участието на юридически лица с нестопанска цел и физически лица в тези дейности.
Друг основен нормативен документ в тази сфера – Семейният кодекс (посл. изм. и доп. 2009 г.), също извежда в приоритет интереса на детето в ситуации на конфликт в семейството и при осиновяване, като осигурява защита на децата при уреждане на отношенията, основани на брак, настойничество и попечителство, осиновяване.
Държавната политика за закрила на детето се осъществява чрез Националната стратегия за детето. Тя определя главните насоки и действия за подобряване на благосъстоянието на децата в България и извежда взаимното сътрудничество като основен принцип в работата на институциите, чиято дейност е свързана с деца. Стратегията подкрепя и признава важната роля на неправителствените организации в няколко направления и при участие във формирането и контрола на изпълнението на политиките.
За изпълнение на целите на Националната стратегия за детето се приема Национална програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца (2017–2020 г.). Програмата задава националната рамка на политиката в областта на насилието срещу деца чрез механизъм за координация и комуникация между държавните органи, представителите на гражданското общество и неправителствения сектор.
На местно ниво общинските съвети приемат всяка година общински програми за закрила на детето, съобразно с потребностите на децата и техните семейства в съответната община.
В България закрилата на детето се осъществява от Държавната агенция за закрила на детето, дирекциите „Социално подпомагане”, министъра на труда и социалната политика, министъра на образованието и науката, министъра на правосъдието, кметовете по общини и др. Те разработват и участват в реализирането на държавната политика за закрила на детето.
Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) е специализиран орган към Министерския съвет. С цел консултиране и координиране към агенцията е създаден Национален съвет за закрила на детето, в който участват представители на редица министерства и комисии, както и неправителствени организации.
Отделите за закрила на детето (ОЗД) осъществяват мерките по закрила на местно ниво. Те са в структурата на дирекциите „Социално подпомагане” (ДСП), които са местни поделения на Агенцията за социално подпомагане (АСП) към Министерствота на труда и социалната политика. Това обаче се оказва недотам ефективно, защото се прилага практиката мерките по закрила на децата да се обвързват предимно със социалното подпомагане. По този начин изпълнението на политиките, свързани със защита на правата на детето, остава на втори план.
На територията на всяка община функционира Комисия за закрила на детето (КЗД) като консултативно и обединяващо звено за политиките за деца. Комисията разработва общинската програма за закрила на детето, съобразно с потребностите на децата и техните семейства в общността.
С измененията и допълненията в Закона за омбудсмана през 2012 г. в неговите правомощия и компетентности се включват и правата на детето, като се създава отделна дирекция към администрацията на омбудсмана.