Обект-предметна област на изследването
Експертната оценка е част от инструментариума на докторантско научно изследване на тема „Социалнопедагогическа функционалност на структурите за закрила на деца в риск”.
Обект на изследването е състоянието на действащата система за закрила на децата в Република България.
Предмет на изследването е равнището на функционалност и ефективност на сега действащата система.
Цел на изследването
Целта на експертната оценка е да се анализират и обобщят мненията на експертите, работещи на различни нива в системата за закрила на деца в риск, относно степента на взаимодействие и ефективност на различните органи по закрила при работата с деца в риск.
Дизайн на изследването
Изследването е проведено през септември 2018 г. и обхваща експерти от различни социални услуги в общността, работещи пряко с деца в риск и техните семейства, и експерти от Държавната агенция за закрила на детето и отделите за закрила на детето в областите София-град, Враца и Монтана.
Методика на изследването
Бланката за експертна оценка на действащата система за закрила на детето включва 19 въпроса, от които 14 въпроса използват следната оценъчна скала: (1) – много ниска; (2) – ниска; (3) – средна; (4) – висока; (5) – много висока. На останалите пет въпроса анкетираните експерти отговарят с предполагаеми отговори: да, не, не мога да преценя. По този начин те оценяват степента на взаимодействие и ефективност на действащата система за закрила на детето. В бланката са включени и два въпроса с отворени отговори – за посочване на силните и слабите страни на системата за закрила на деца в риск, както и въпроси от демографски характер (възраст, длъжност, стаж на изследваните лица), като при обработката на данните е запазена пълната анонимност на участниците в изследването.
В настоящата статия са представени и анализирани данните от експертната оценка, които се отнасят до състоянието и степента на ефективност на действащата в България система за закрила на детето (въпроси 1–14, диаграма 1). Резултатите от получените отговори на въпросите за силните и слабите страни на системата ще бъдат коментирани в бъдещи публикации на автора.
Изследвани лица
Изследването е проведено сред 30 тясно специализирани експерти, които са на различни позиции и взимат решения на различни нива в системата за закрила на деца в риск. Най-младият анкетиран експерт е на 27 години, а най-възрастният е на 60 години. С най-малък професионален опит е експерт с 3 месеца, а с най-дълъг – 21 години.
На следващата диаграма са представени в обобщен вид данните от отговорите на експертите на въпроси 1–14, оценяващи „в каква степен”.