РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРОУЧВАНЕ НА МОТИВЦИЯТА НА ПЕРСОНАЛА В ДЕТСКАТА ГРАДИНА
Антоанета Михайлова Григорова
Месторабота:директор, детска градина „Щастливо детство“ село Старо Оряхово, община Долни чифлик
e-mail: grigorova.a@abv.bg
Резюме
В съвременния свят мотивацията играе важна роля, тъй като правилното прилагане на политиките по повишаването на мотивацията на учителите гарантира както подобряване на качеството професионална дейност на самия преподавателски състав и повишаване на производителността на детската градина като цяло. Мотивацията е основната вътрешна причина, която определя посока на човешката дейност, следователно, прилагайки го, човек може да постигне многократно повишаване на ефективността на резултатите от труда.
В статията са представени резултатите от проведена анкета сред педагогически персонал на детска градина по отношение на тяхната мотивация за работа.
Keywords: детска градина, педагози, мотивация, работа в екип
Въведение
Да се формира ефективна система за мотивация на учителите необходимо е смисълът на педагогическата дейност да не е насочено само към задоволяването на личните материални нужди, но и към ползотворна работа с децата, участие в решаването на проблеми, повишаване на квалификацията, участие в тренинги за мотивация, за намаляване на стреса.
Ефективно управление на екипа на детската градина ще се постигне чрез разбиране на неговата мотивация. В съвременния свят мотивацията играе важна роля, тъй като правилното прилагане на политиките по повишаването на мотивацията на учителите гарантира както подобряване на качеството професионална дейност на самия преподавателски състав и повишаване на производителността на детската градина като цяло. Мотивацията е процес за подтикване към труд. Следователно ръководителите, които искат да постигнат ефективен дейности сред своите подчинени, не трябва да забравят за наличието на различни стимули.
Организация на изследването
Цел на изследването – проучване мотивацията на екипа от детска градина „Щастливо детство“ село Старо Оряхово, община Долни чифлик.
Задачи на модела на обучението са:
Обект на изследването е мотивацията на 10 педагогически специалисти и 10 непедагогически специалисти към работата в детска градина „Щастливо детство“ село Старо Оряхово, община Долни чифлик
Предмет на изследването е организационно- управленските условия за повишаване мотивацията на екипа в детската градина
Метод за изследване: анкетиране
Инструментариум: анкета – „начин за получаване на информация за обективни данни или субективни позиции с помощта на въпросници… Чрез анкетата се провежда проучване на мнения, оценки, отношение към мерки или планирани дейности в областта на образованието. По този начин методите на изследване предоставят на изследователя възможност за получаване на информация от конкретно лице, както за фактите, които го интересуват, така и за позиции, интереси, оценки на респондента.“ (Овсянникова С. 2011)
Резултати от изследването
На следващите графики са представени резултатите от проведената анкета сред служителите на детската градина.
Графика № 1 Доволни ли сте от Вашата работа?
От работата в детската градина са напълно доволни 65% от служителите, а 25% от части.
Графика № 2 Подредете по степен на значимост факторите, които за важни за Вас от 1 до 9 като 1 е много важно, а 9 не толкова важно.
За анкетирания персонал най- значим фактор за тях в работата са децата, на следващо място от значение е работа без напрежение и стрес, върху което всеки ръководител е необходимо да предприема нужните стъпки за превенция. Атмосферата в екипа същ е важен фактор за мотивация на служители. На четвърто място анкетираните са определили заплащането като значимост. Само 55% са посочили „стабилна работа без риск от уволнение“.
Графика № 3 Според Вас нужно ли е служителите да показват инициатива и да правят различни предложения свързани с детската градина към ръководството
Всички анкетирани за единодушни, че е необходимо всеки един от тях да показва инициативност при провеждането на различни инициативи и дейности в детската градина.
Графика № 4 Вие колко често проявявате инициатива и предложения към ръководството?
По- голямата част от изследваните лица много често правят предложения към ръководството. Само 25% не правят предложения, но се включват е реализирането на такива.
Графика № 5 Кое от следните мнения за работа в екип е по- близко до Вас?
35% от учителите са на мнение, че екипната работа е много важна за тях и могат да постигат поставените цели, когато работят именно в екип. 25% споделят, че предпочитат да работят сами, но също така и в екип. Отговорите на изследваните лица са важни, тъй като те дават насока при изпълнението на различни дейности и задачи в детската градина и постигането на висока ефективност и мотивация у екипа.
Графика № 6 Ако Ви предложат ново работно място кое ще изберете?
/възможност за до 2 отговора/
Всички анкетирани лица не биха напуснали детската градина, в която работят. 20% биха го направили, ако имат предложат работа, която е по- интересна и креативна.
Графика № 7 Кое според Вас трябва да бъде водещо при оценяване успеха на служителите в детската градина?
Според изследваните лица водещо при оценяването успеха на служителите е нужно да бъде взаимодействието с децата, а 85% посочват активността на служителите при провеждането на дейности извън преките им задължения. На трето място 75% са посочили креативността, а на последно нивото на квалификация /45%/
Графика № 8 Моля отбележете твърдението, което отговаря на Вашата позиция:
Доволни от своята работа са 75% от изследваните служители и не биха я сменили, 25% споделят, че биха го направили обективни причини
Заключение
Мотивацията е основната вътрешна причина, която определя посока на човешката дейност, следователно, прилагайки го, човек може да постигне многократно повишаване на ефективността на резултатите от труда. Това означава, че мотивацията е най-важната функция на управление. Трудностите, които могат да възникнат при управление на мотивацията на служителите са породени от факта, че всяка личност е многостранна и изисква индивидуален подход.
Мотивирането на персонала на детската градина е свързван с целите на детското заведение и целите на служителя. По този начин мениджъра е изправен пред задачата да насърчава служителите си да извършват трудовата си дейност по начина, чрез който да постигат както лична удовлетвореност, така и постигане на поставените цели на детската градина. За най-ефективното изпълнение на тази задача мениджърът трябва да прилага ефективно методи за мотивиране на своя екип.
Използвана литература
Овсянникова С. (2011) Педагогическа диагностика и коррекция в воспитанельном процессе М.