Резултати от проведенa технология за овладяване на практически умения на учениците в обучението по физика и астрономия 7 клас
автор:Ваня Власева Бончева
Месторабота: СУ “Неофит Рилски”, град Харманли
e-mail: vanqboncheva69@abv.bg
Резюме
В статията се представят част от резултатите от проведена технология за овладяване на практически умения на учениците в обучението по физика и астрономия в 7 клас. Чрез метода на проектите седмокласниците овладяха умения, които могат успешно да бъдат мултиплицирани в реалния живот. В края на учебната година учениците оцениха своите умения, чиито резултати са представени в настоящата статия.
Keywords: ученици, изследване, физика и астрономия, седми клас, самооценка
Въведение
Методът на проектите е „разновидност на практическата реализация на цялостното интегрално обучение. Като основни елементи на проекта са : цел, дейност, цялостност. Проектите се извличат от непосредствените жизнени интереси на обучавания като основна изходна позиция е, че жизнеността на знанията изисква цялостност, обединеност, интегралност.“ (Колева Н. 2013)
„Работата на учителите е базирана на повишаване на практическата насоченост с цел развиване на професионалните компетентности на обучаваните, като например, развиване на умения за работа в екип, за разработване и представяне на проект, информационни и комуникационни умения. Проектния метод може да се третира като заместител на класно-урочната система. Като характеристики може да се посочи връзката с реалния живот и индивидуалния опит на учениците, свързаността с други учебни предмети, връзката на учениците с учителя в училище и извън него, прилагане на знанията в реални условия, повишаване на активността и други.“ (Черпокова М., 2019)
Организация на изследването
Цел на изследването – да се изследва ефективността на педагогическата технология за овладяване на практически умения на учениците в обучението по физика и астрономия в 7 клас..
Задачите на модела на обучението са:
Обект на изследването са уменията и знанията на 29 ученици от седми клас за овладени практически умения по физика и астрономия.
Предмет на изследването е ефективността на технологията за овладяване на практически умения по физика и астрономия в седми клас.
Резултати от изследването
През учебната 2023/2024 година с учениците от 7 клас на СУ “Неофит Рилски” , град Харманли беше използвана технология за овладяване на практически умения на учениците в обучението по физика и астрономия. За изследване на уменията на учениците бяха използвани следните методи: наблюдение, тестиране, самооценка. В последния урок реализиран чрез метода на проекти учениците имаха възможност да оценят своята работа и в настоящата статия са представени резултатите от самооценката, свързана с участието в проектни задания и дискусии.
На следващите графики са представени резултатите от самооценката.
Графика № 1 Положително поведение по време на дискусии
Резултатите показват, че по- голямата част от седмокласниците имат добра самооценка. Умеят да формулират своето мнение по обсъжданата тема, да бъдат уверени при изказване. Проявяват търпение и уважение съм съучениците си. Изслушват внимателно техните тези. Стараят се да използват различни източни на информация при представяне на аргументите си.
Графика № 2 Отрицателно поведение по време на дискусии
В учебните часове бяха провеждани много дискусии, но прави впечатление, че сред учениците има такива, които все още не умеят да изказват мнението си по време на дискусии , което може да се дължи на много фактори- притеснение да говори пред аудитория, не достатъчна подготовка. 10 от учениците споделят, че не се чувстват достатъчно уверени, но важен момент е, че въпреки тази оценка те са взели участие. 7 от учениците са били разсеяни и споделят, че не са слушали внимателно своите съученици. Това може да се дължи на умора у учениците.
10 от учениците споделят, че не са се изказвали в дискусии, като причина за това може да бъде притеснение, неувереност, изказани аргументи от други ученици. 9 от учениците са били нетърпеливи да вземат участие, за което споделят, че са прекъсвали останалите участници в дискусиите.
Графика № 3 Положително поведение по време на съвместна екипна работа по проектно задание
Седмокласниците оценили своето поведение по време на работата по групи. Важно е да се отбележи, че всеки път учениците се деляха по различни критерии, за да се избегне максимално възможността да работят едни и същи ученици в един екип. 20 от учениците оценяват своето участие като активно, изслушвали са внимателно съекипниците си при обсъждането на поставените задачи, подобри ли са своите комуникативни умения и споделят, че не са влизали в спорове.
Всички ученици са се чувствали добре по време на съвместните дейности и не са влизали в конфликти. 22 седмокласници са подобрили презентационните си умения. 10 споделят, че са влизали в ролята на ръководители.
Графика № 4 Отрицателно поведение по време на съвместна екипна работа по проектно задание
9 от изследваните ученици споделят, че не са били активни във всички проектни дейности, но са слушали внимателно съекипниците си, понякога са прекъсвали и са били нетърпеливи да изкажат мнение или да изпълнят дадена част от задачата. 9 от седмокласниците са влизали в спорове по време на работа, но това не е повлияло на крайния резултат. 19 от учениците са били в ролята на изпълнители. Не достатъчно уверени са се чувствали 7 от ученици по време на презентирането на крайните резултати от проектите.
Всички ученици имаха възможност да влязат в ролята на говорители на екипите, като се целеше всеки един от тях да подобри именно уменията да говорят пред публика.
Чрез възможността учениците да оценят своето участие в провежданите дейности има възможност да се получи нужната обратна връзка от тях и учителя да планира по най- подходящия начин учебния процес, така, че да бъдат постигнати в максимална степен очакваните резултати.
Заключение
Чрез метода на проектите се формира у учениците устойчив интерес към физиката и се допълват и задълбочават знанията им и практическите им умения, както и се развиват индивидуалните им интереси и способности.
Чрез иновативния метод:
Литература
Колева Н., (2013) Метод на проектите в контекста на качеството на обучението, Управление и образование том 9
Черпокова М., (2019) Методът на проектите като форма на дейностно обучение по икономическа информатика за повишаване качеството на професионалното образование на учениците// е- списание Образование и развитие, брой 4, септември