Педагогическа технология за усвояване на прилагателното име при учениците от втори клас
автор:Недка Недкова Недева-Тошкова
Месторабота:ОУ „Стефан Пешев” – гр. Севлиево
e-mail: nedka.nedeva@abv.bg
Резюме
Иновативните методи на обучение са методи, които носят нов съвременен начин за взаимодействие „учител – ученик“, носеща новост в практически дейности в процеса на усвояване на учебния материал.
Подобряване на качеството и ефективността на обучението на учениците зависи от подбора и използването от педагога на разнообразие от методи на преподаване, които са адекватни на темата и ситуацията, както и от активиране, субект-субектни отношения на цялостния образователен процес.
В настоящата статия са представени особеностите на интерактивните и иновативните методи на обучение и тяхното приложение в учебните часове по български език и литература във втори клас. Представени са игри за усвояване на прилагателното име.
Keywords: ученици, начален етап, прилагателно име, български език
Въведение
Живеем в свят на бързо променящи се технологии и образование изправено пред предизвикателството да актуализира методите на преподаване, чрез които да предоставя на учениците среда, която да ги мотивира и да развива и тях по иновативен начин техните знания и умения. В настоящите условия на развитие на съвременното общество е уместно въвеждането на иновативни методи на обучение и използването на различни педагогически технологии в образователния процес, за да се повиши неговата ефективност.
Изложение
Иновативните методи на обучение са методи, които носят нов съвременен начин за взаимодействие „учител – ученик“, носеща новост в практически дейности в процеса на усвояване на учебния материал.
Подобряване на качеството и ефективността на обучението на учениците зависи от подбора и използването от педагога на разнообразие от методи на преподаване, които са адекватни на темата и ситуацията, както и от активиране, субект-субектни отношения на цялостния образователен процес.
Съвременните методи на обучение са неизменна част от работата на учителя. В началния етап на обучение на учениците активно се използват различни методи, които да развиват не само познавателните, но и когнитивните умения на малките ученици.
Съществуват много интерактивни и иновативни методи, но в статията ще бъдат представени само част от тях, и по – конкретно, тези които имат най- голяма приложимост в обучението по български език.
/снимката е от интернет https://toppresa.com/194524/изработване-на-мисловни-карти-в-трето/
През учебната 2023/2024 година бяха приложени съвременни методи на обучение в учебните часове по български език и по- конкретно при изучаването на прилагателното име. В статия са представени някои от игрите, които бяха използвани при провеждането на часовете.
Игра „Пъстра градина“
Може да се проведе по двойки, четворки или самостоятелно.
Всеки ученик / малка група получава лист
Задачата е да напише, прилагателни имена в листенцата на цветето, така че те да имат логическа връзка със съществително име в сърцевината на цветето. Да напише до 3 изречения с избрани съществителни имена и прилагателни. Да оцвети цветята. Да се изрежат и залепят на полянка /зелен лист формат А3/
„Кой е най- бърз?“- състезание
Учениците се разделят на 5 екипа. Всеки екип получава плик със задача – да образуват от съществителни имена, прилагателни в мъжки, женски и среден род единствено число, както и в множествено число. Да съставят изречения с избрани от тях прилагателни имена.
Заключение
Въпросът за използването на интерактивни образователни технологии днес има ясен отговор. Необходимостта от тяхното използване в образователния процес се повишава с всеки изминал ден. Необходимо е повишаване на професионалната компетентност на учителите в областта иновациите, за да бъдат активна страна в процеса на обучение на малките ученици. Чрез прилагането в педагогическата практика на интерактивни и иновативни методи ще се даде възможност учениците да бъдат пълноправни участници в учебния процес. Интерактивното обучение осигурява взаимно разбиране, взаимодействие и взаимно обогатяване. Учениците чрез различни методи усвояват учебния материал и се формират трайни знания и умения по български език.
Използвана литература
Георгиева С., (2008) Съвременни методи и учебни технологии в обучението по история, Научни трудове на русенския университет, том 47, серия 9
Господинова Ц. (2016) Видове интерактивни игри, Нов български университет, Департамент Романистика и германистика, Годишник, Том 2 https://ebox.nbu.bg/drg16/view_lesson.php?id=23
Гюрова В., Божилова В., Вълканова В., Дерменджиева Г.,(2006) Интерактивността в учебния процес, Европрес, София
Ризов И. Ризова М., Христова С., Любенова Д., Колева М., Динчева М., Савова А., Арабаджиева И., Лозева Р., Вичева Й., Йорданова Р (2008) Интерактивни модели за развитие на личностни и социални умения в начална училищна възраст, Сдружение Съучастие , Варна
https://learningapps.org/about.php