ДИДАКТИЧЕСКА ТЕХНОЛОГИЯ ЗА ФОРМИРАНЕ НА ПРЕДСТАВИ ЗА ГЕОМЕТРИЧНИ ФИГУРИ ПРИ 6-7 ГОДИШНИТЕ ДЕЦА В ДГ – РЕЗУЛТАТИ ОТ ИЗСЛЕДВАНЕ
София Здравкова Златкова
167 ДГ „Малкият принц”, гр.София
Резюме
Математическото развитие играе важна роля в умственото развитие на децата в предучилищна възраст.То се осъществява както неволно в ежедневието, така и чрез целенасочено обучение в часовете за формиране на елементарни математически понятия. Именно елементарните математически знания и умения на децата трябва да се разглеждат като основно средство за математическо развитие.Една от най-важните задачи в подготвителната група е развитието на логистиката и когнитивните способности на децата, формирането на елементарни математически представи и частност за геометричните фигури.
В статията са представени резултатите от проведен тест сред децата след провеждането на различни дидактични игри, свързани с формирането на представи за геометричните фигури.
Keywords:детска градина, математика, представи, геометрични фигури
Въведение
За умственото развитие „от съществено значение е децата в предучилищна възраст да придобият математически понятия, които активно влияят върху формирането на умствени действия, които са толкова необходими за разбирането на света около тях и решаването на различни видове практически проблеми, както и за успешното учене в училище.В съответствие с програмата децата трябва да придобият основни математически познания за геометричните фигури и формата на обекта. Децата в предучилищна възраст обаче не винаги разбират смисъла на действията, които извършват; В съответствие с програмата децата трябва да придобият основни математически познания за геометричните фигури и формата на обекта. Децата в предучилищна възраст обаче не винаги разбират смисъла на действията, които извършват.
Основната форма на работа с деца в предучилищна възраст и тяхната водеща дейност е играта.Дидактичните игри са ефективен инструмент за обучение, но този инструмент става ефективен, ако се използва „на точното място, в точното време и в правилните дози.
През учебната 2023/2024 година в група „Щурче” на детска градина 167 „Малкият принц” град София при провеждането на педагогически ситуации по математика, свързани с формирането на представи за геометрични фигури бяха провеждани серия от дидактични игри. В статията са представени част от дидактичните игри, които бяха използвани.
През месец май 2024 година беше проведен тест за изследване формираните представи за геометрични фигури у децата от четвърта възрастова група.
Организация на изследването
Цел на изследването – да се изследват формираните представи у децата на 6-7 годишна възраст за геометричните фигури.
Задачи на модела на обучението са:
- да се изготви инструментариум, с който да се изследва резултатите от добрата практика;
- да се проведе изследване сред децата на 6-7 годишна възраст;
- Да се обобщят резултатите от изследването;
- Да се анализират и интерпретират получените резултати;
Обект на изследването е процесът на формираните представи у 22 децата на 6-7 годишна възраст /10 момичета и 12 момчета/ за геометричните фигури.
Предмет на изследването са формираните представи у децата за геометричните фигури.
Метод за изследване: тестиране
Инструментариум: тест- „Дидактическият тест (англ.“test“ – проба, изпитание, проверка)е стандартизирана система от въпроси и задачи, проверяваща в еднакви условия нивото на обученост или готовността за обучение.“ (Иванов И., 2006)
Резултати от изследването
На графика № 1 са представени резултатите от проведения тест с децата от 4 група.
Графика №1 Резултати от теста в края на учебната година
Резултатите в края на учебната година показват, че 45%от децата са получили отлична оценка върху образователно ядро Геометрични фигури Минимални пропуски има при 36% от изследваните деца, като те са свързани с моделирането на геометричните фигури. Задоволителна оценка имат 18% от децата, като те отбелязват върховете на 1 геометрична фигура, срещат трудности при откриването на триъгълници и правоъгълници, при моделиране на фигура.
Графика № 2 Резултати от критерий 1
Да изброяват и отбелязват правилно броя на върховете на всички изобразени геометричните фигури умеят 55% от изследваните деца. До 3 геометрични фигури са отбелязали 27% от децата, а 18% са изброили върховете и са отбелязали само на една фигура. Резултатите показват, че децата притежават много добри представи за страните на геометричните фигури.
Графика № 3 Резултати от критерий 2
Отлично са се представи 64% от децата с втората задача, която цели да изследва представите за ориентиране и откриване на геометрични фигури, както и умението да ги изброят и отбележат.
Графика № 4 Резултати от критерий 3
Чрез третата задача се даде възможност на децата да представят своите изобразителни и креативни умения за пресъздаване на различни картини върху геометрични фигури. Отлична оценка са получили 32% от децата, а 50% са рисували само върху 2 от фигурите.
Графика № 5 Резултати от критерий 4
По отношение разпознаването и назоваването на равнинни фигури по дължина, височина и ширина само 32% от децата са определили вярно и трите фигури, 50% от децата са посочили вярно само 2 от фигурите. Изследваните деца все още се затрудняват при определяне на фигури спрямо различни показатели.
Графика № 6 Резултати от критерий 5
Моделирането по образен на геометрични фигури е затруднило по- голямата част от децата, като 54% от тях са се справили с до 6 фигури, само 14% са моделирали отлично всички 8 фигури.
Графика № 7 Резултати от критерий 6
Последната задача също е затруднила децата, като 54% от тях са оцветили правилно 3 от геометричните фигури,а 14% всичките четири. Резултата показва, че децата трудно се ориентират при откриването на определени геометрични фигури сред група от фигури.
Заключение
Формирането на представите за геометричните фигури у децата от предучилищна възраст сеосъществява в ежедневието, чрез естествена дейност – в игра.Запознаването с размера, формата и пространствените референции започва при детето от ранна детска възраст.В предучилищна възраст децата формират представи за формата на предметите и геометричните фигури, но те са много тесни, разпръснат и те трудно откриват връзките и отношенията, които съществуват между тях. В процеса на активна педагогическа работа с помощта на различни дидактични игри ще могат да се формират задълбочени и систематизирани знания за геометричните фигури у децата.
Използвана литература:
Иванов, И., (2006) Педагогическа диагностика, УИ Епископ Константин Преславски, Шумен