Фризьорка с бакалавърска степен? Студент, който работи като монтьор? При триалното обучение това е нормално. Триалните студенти взимат своята бакалавърска степен, докато правят практика и майсторска степен.Дуалното обучение вече набра известност. При триалното образование обаче става въпрос за още нещо: успоредно с практическите и теоретичните знания студентите работят върху своята майсторска степен. Както потвърждава Занаятчийската камара в Хановер – това обучение не е за мързеливци.
„Това не е типична професионална специалност“, казва Айгюл Толан от Професионалния информационен център във Вупертал. Почти петгодишното обучение изисква и много дисциплина.
Досега триално образование имаше само за професиите с техническа насоченост. Каква практика се изисква зависеше от съответния партньор. По принцип всяка фирма е от значение, казва Бетина Волф-Мориц от Занаятчийската камара в Кьолн. Затова е важно, преди да се започне практика, да се направят ясни уговорки. Предимството на този модел се състои в пестенето на време. Ако практиката, теорията и майсторската квалификация се правят една след друга, то това би отнело осем до девет години.
Повечето кооперации за триално обучение към момента се намират в Северен Рейн-Вестфалия.
Учебният план обединява практика и теория. Докато при дуалното образование се редуват практически и теоретични занимания, то триалното обучение започва като вечерно училище.
Това означава: наред с практиката студентите трябва да посещават университета вечер или през уикенда. След това полагат изпит и учат известно време през целия ден. Накрая идват бакалавърската работа и майсторското училище с финален изпит.
„Три образователни квалификации за четири години, това си е предизвикателство“, отбелязва Вернер Маркис, говорител на Агенцията по труда в Северен Рейн-Вестфалия. Триалното обучение е измислено предимно за амбициозни и кариерно ориентирани абитуриенти, които след това искат да заемат ръководни длъжности.
„Предпоставка за подобно обучение са мотивацията и способността да се самоорганизираш – обобщава А. Толан в ролята си на консултант на абитуриенти. – Човек трябва да свикне с мисълта, че ще има малко свободно време.“
Източник: Merkur.de (със съкр.)