Проблемът за физическото развитие и дееспособността на младите хора придобива особена актуалност през последните години. Физическото възпитание и спортът са механизмите за преодоляване на породения от съвременните условия на живот „двигателен глад” и за подобряване на здравословното състояние на нацията.При съвременния динамичен начин на живот, съпътстван от ресторанти за бързо хранене, доставки до вратата на дома, работа от вкъщи и предвижване с автомобили дори на къси разстояния, е трудно да се поддържат здравословен начин на хранене и редовна физическа активност. Това води до множество заболявания, свързани със затлъстяването и респективно наднорменото тегло. Наднорменото тегло причинява диабет, сърдечни заболявания, високо кръвно, дихателни затруднения и сънни смущения. Фитнесът е една от популярните форми за поддържане на духа и тялото във форма, за подобряване на здравето и тонуса на човека. В статията е представено изследване на динамиката на телесната маса на студенти, занимаващи се с фитнес, и връзката между телесната маса и дееспособността на младите хора.
Факт е, че динамиката на развитие на научно-техническия прогрес е обратнопропорционална на двигателната активност, т.е. колкото повече начинът на живот на съвременния човек се улеснява с въвеждането на новите технологии във всекидневието му, толкова по-недееспособен физически става той.
Недостатъчната двигателна активност най-силно се отразява при младите хора, тъй като морфо-функционалните процеси на растеж и развитие са все още интензивни (Казарян, 1970).
Организмът на подрастващите (вкл. и студентите) в по-голяма степен се нуждае от физическо натоварване, тъй като физическото развитие се явява функция на степента на физическото натоварване. Когато тази възможност за натоварване на организма се пропусне, това се отразява и върху физическите качества, теглото, здравето и жизнеспособността.
Фитнесът е една от популярните форми за поддържане на духа и тялото във форма, за подобряване на здравето и тонуса на студентите.
Целта изследването, което представяме в настоящата публикация, е да се установи динамиката на телесната маса на студентите, занимаващи се с фитнес.
Обект на изследването е телесната маса на студентите.
Предмет на изследването е връзката между показателя „телесна маса” и дееспособността на младите хора.
Контингент на изследването са 570 лица между 19 и 25 години (320 момчета и 250 момичета), занимаващи се с фитнес в продължение на една година.
Методи на изследването: наблюдение; сравнителен анализ за съпоставяне на показателите на физическо развитие и дееспособността.
Известно е, че най-съществените промени в двигателния апарат протичат във възрастта от 7 до 19 години (Бернштейн, 1966). Този период е изключително важен за развитието и съзряването на човешкия организъм.
Това е периодът, в който чрез основните задачи на физическото възпитание се цели:
- стимулиране на правилното и хармонично развитие на подрастващите;
- изграждане на правилно телодържане и навик за неговото запазване;
- развиване на основните двигателни качества за достигане на оптимално ниво на физическа дееспособност за съответната възраст;
- формиране на двигателни умения и навици, които да обогатят двигателната култура на учащите;
- възпитаване на положително отношение към труда;
- създаване на потребност и траен интерес към системните занимания с физически упражнения (Рачев, 1978).
В този период заниманията с физически упражнения, когато е достигната фазата на умора, формират тялото и развиват всички негови органи и системи, обогатява се двигателният опит, очертава се насоката на физическото развитие.