Всеки един от учителите – участници в проекта, разработи електронно портфолио на своя читателски клуб, което се попълваше регулярно. Създадохме първите STEAM книги с участието на нашите ученици. Някои клубове поставиха акцент на азбуката, краснописа и родолюбието. Четвъртокласниците от моя читателски клуб „Деца – слънца“ участваха в създаването на Книга за доброто, приятелството и мира Книгата съдържа мъдри мисли, цитати, рисунки и творчески решения на учениците.
Заедно се включихме в дейности по повод на 9 февруари, който се отбелязва като Ден за безопасен интернет. Инициативите преминаха под мотото „Заедно за по-добър интернет“. С учениците си припомнихме какви опасности може да крие интернет сърфирането и как да разпознаваме фалшивата информация. Уточнихме някои важни правила, които си обещахме да спазваме при покани от непознати приятели. Коментирахме новата книга „Приключенията на Зед: В гората Интернет“ и посланията, които съдържа – че интернет може да бъде опасно място за децата, особено ако не са добре подготвени. На специална Padlet стена споделяхме реализираните дейности по темата.
Четвъртокласниците от Читателски STEАM клуб „Деца – слънца“ отвърнаха на мартенското предизвикателство на учениците от ОУ „Райна Княгиня“. Участниците в нашия клуб бяха поздравени с уникално табло от Читателски STEAM клуб „Възвишение“. „Децата слънца“ също прочетоха книгата „Зеленогледите“. Поиграха си с думите, работейки в групи, и създадоха мартенски поздрав в рими. Ето част от сътвореното:
Идва пролетта красива
с трева зелена кат коприва.
Баба Марта подранила,
мартенички закачила.
………………………
Пей, танцувай и се смей,
пролет иде, пролет, хей!
………………………
Да сте здрави и засмени,
бели и червени!
Много да се забавлявате,
да четете и да размишлявате!
В Пътешествието на читателските клубове
сме събрани все творящи умове.
Приключението продължава
и не спира да ни забавлява!
Април беше много благоприятен за работата ни месец, изпълнен с празници на книгите. Използвахме онлайн обучението максимално. Учениците ми споделяха през екрана своите любими книги. Разказваха какво ще запомнят от тях, кое ги е впечатлило. В някои от часовете се включваха и родители. Споделяха кои са били техните любими книги, когато са били на възрастта на нашите „деца слънца“.
Отбелязахме Световния ден на книгата, 23 април. Припомнихме си молбата на книгата – какви грижи трябва да полагаме, за да бъдат книгите в добър външен вид и да можем да ги ползваме дълго. Говорихме си за ползите от четенето. Създадох електронен ресурс, чрез който учениците по забавен начин обобщиха информацията по темата. Това се превърна и в състезателна игра, защото засичахме време.
Учениците от Читателски клуб „Деца – слънца“ направиха проекти на първите си книги. За да се изготви една такава книжка, са нужни листове (формат А4), молив или дървена пръчица, която да „държи“ основата на книгата, и въображение. Учениците бяха в ролята на автори, художници и редактори на книгите. Те създадоха своите невероятни истории. В едни се говореше за животните, в други – за риболова, в трети – за добрите хора. Имаше и много щури сценарии. Някои бяха смешни, а някои – страшни. Всички много се забавлявахме! Вярвам, че след време ще държим в ръцете си книгите на тези малки големи писатели!