В статията се разглеждат ползите от дистанционното обучение. Обръща се внимание на разитието на информационните технологии, благодарение на които се е усъвършенствало. Подробно са описани ползите от неговото прилагане, които са важни за всички: ученици, учители и родители. То създава възможности за повишаване качеството на образованието и съдейства за повишаване на квалификацията.
XXI век е ера на технологиите. С появата на Интернет цялата планета започва да се върти по-бързо. Сега може да се получи достъп до всички знания, придобити от човечеството, когато натиснете само един клавиш. Развитието на компютрите дава възможност знанията да бъдат представяни в електронен вид и повиши много скоростта на работата с информация. Информационните технологии позволиха тази информация да бъде запазвана, пренасяна и разпространявана на далечни разстояния по всяко време. Тези технологии предоставиха нови алтернативи за обучение по начин, немислим няколко десетилетия преди това. В частност, постиженията на телекомуникационните технологии проправи пътя за развитието на нови технологии за обучение и средства за комуникация, които могат да предоставят знания без ограниченията на традиционния начин на обучение. Тези нови технологии допринесоха много за развитието на дистанционното обучение. В момента огромен брой учебни, културни и търговски организации използват някаква форма на дистанционно обучение.
Днес ние трябва да бъдем на една и съща дължина на вълната с информационния поток. Става дума за всякакъв вид представяне на информация (курсове, онлайн конференции, лекции, тестове и др.), в които учениците и учителят не се свързват директно, а използват мрежата за това.
Следва комфорт и мобилност. За обучението е необходим само Интернет и компютър. И най-важното е връзката между учителя и ученика.
Въпреки мненията на някои хора, че дистанционното обучение с Интернет понижава качеството на обучението, практиката показва, че има полза от такъв вид преподаване и че тази форма на дистанционното обучение придобива все по-голяма популярност.
Най-общо дистанционното обучение може да се опише като обучение, при което учащите се намират на различно място от това на преподавателя и осъществяват връзка помежду си чрез компютър или други комуникационни средства.
Дистанционното обучение е привлекателно, именно защото е много по-гъвкаво и се провежда онлайн. Всички материали се съхраняват на компютъра в удобен формат, така че може да се обновява информацията в паметта. Напредъкът се отчита индивидуално, а не в общия поток, което помога за коригиране на слабостите и запълването на пропуските в знанието.
Необходимостта от преминаване към дистанционно обучение от началото на извънредното положение на 16 март се превърна в истинско предизвикателство както за родители, така и за учители. Но след 45 дни по-късно сякаш всички свикнаха с този режим на преподаване и обучение и не срещаха трудности .
Ползите от дистанционното обучение:
Дистанционната форма на обучение има много предимства:
- Повтаряне на неясна тема в различни формати.
Дистанционното обучение отвори множество образователни ресурси и формати:
– ако прочетената в учебника тема не е ясна на детето, то може да опита да я разбере с помощта на други формати;
– гледане на видеоурок в Youtube или на популярната образователна платформа;
– решаване на интерактивни задачи по темата;
– откриване в Интернет на обяснение в алтернативна форма – например, с помощта на нестандартна графика или схема;
– да предложим на детето да се свърже със съучениците си онлайн и да си направят състезание кой по-добре ще обясни урока или ще реши повече задачи.
- Разбираме как е най-лесно на детето да учи
В ежедневието обикновено времето не ни стига, за да разберем в какъв вид детето най-добре възприема нова информация. Възможно е някои уроци да не му харесват, защото изучаването на видовете растения чрез четене в учебник, не е най-ефективният метод конкретно за него.
Периодът на дистанционно обучение е време за детето да се вслуша в себе си и да разбере какъв тип информация му е най-близък – визуален /учебници, задачи в интернет/, аудио – работа с учител във формат аудио- и видеоуроци или създаване на макети на геометрични фигури, или дигитален – работа с електронен учебник.
Освен това по време на карантината има възможност да опита за себе си различни формати на изучаване на различни предмети, има големи възможности за задълбочено изучаване на любимия предмет.
Дистанционното обучение е пестене на време – пътя за училище и обратно, за преобличане.
Останалото свободно време от часовете , може да се използва за четене или решаване на задачи . Всяка свободна минута ще помогне на детето да се справи с по- трудните уроци.
3. Учене по собствено темпо
Не винаги режимът, който е утвърден в училище, е подходящ за детето. В общия график не могат да се отчитат потребностите на всеки отделен ученик.
- Дистанционно образование – шанс да възпитаме отговорност и самостоятелност
И въпреки че всички са си у дома, всеки си има своите работни ангажименти и задължения. Това е добра възможност да се възпита в детето отговорност и да бъде научено на самостоятелно планиране и спазване на дневен режим.
5. Изолацията – време да се научим да си планираме деня
Кога детето ще учи и как и кога ще си почива.
6. Цялото семейство е заедно
Когато всички са у дома – това не е само предизвикателство за формиране на работен график за учене и за комфортно съжителство, но и възможност да се опознаят по отблизо едни с други.
От онлайн обучението има много ползи. Учители и ученици (вероятно и родители) дружно се научиха да използват онлайн платформи, методи, упражнения. От тази гледна точка онлайн обучението е една много добра школовка по Информационни технологии – за зла участ на иновациите и технологиите за пореден път се оказва, че по-добър учител от неволята няма. То разви и особено много креативността по отношение на създаване на задачи за упражнение, тестове, проекти, видео уроци, кой от кой по-качествени., творчество с невиждан до сега в нашите образователни измерения мащаб.
Следващи 6 ползи са много важни за всички учители, ученици и родители:
- По-удобно е.
- Гъвкавост и свобода.
Обучението и писането на домашните може да бъде в удобно време .
- Може да се учи навсякъде.
Онлайн обучението изисква свързаност с интернет. Може да се избира кое е най-подходящото място за обучение.
- Индивидуално внимание
Учениците преди всичко общуват пряко с преподавателите си, отколкото с другите учащи в класната стая. Последната е виртуална и коренспонденцията се осъществява чрез имейл или специална система за общуване.
Това са само част от положителните страни на онлайн обучанието.
Дистанционното и дигитално обучение създава много възможности за повишаване на качеството на образованието. То не се изчерпва само с преподаване на уроците чрез видео разговор по Skype, Zoom или друго приложение. Технологиите предлагат много повече и постепенно навлизат във все повече образователни системи.
Целта на дигиталното обучение е да допълва и надгражда традиционното не само по време на пандемия, но и в нормално присъствено обучение. Платформата e-prosveta.bg от издателство „Просвета“ и А1 предлага всички възможности на дигиталното образование – електронни учебници по всички предмети от детската градина до 12-ти клас, видео уроци за 1-ви до 7-ми клас, голям брой допълнителни електронни уроци по множество предмети и т.н.
Платформата разполага и с над 33 000 интерактивни ресурси, като е интегрирана и в Microsoft Teams и Google Classroom. Тя е достъпна за всички родители, без значение от техния интернет доставчик.
Предлагат се различни абонаментни планове, включително и месечен абонамент без договор. А1 предлага и пакет – абонамент, таблет и интернет.
Ползи от дигиталното обучение:
- По-удобно
Темата за тежките учебници от много време се обсъжда от родители и учители. Няма спор, че е вредно за децата да носят обемистите раници, пълни с учебници и тетрадки. Дигиталното образование решава този проблем. Учебниците стават електронни и теглото изчезва.
Дигиталните версии на учебниците са и по-лесни за работа. В тях по-бързо може да се намери конкретна страница, урок или дума.Друг е въпроса , че родителите са свикнали с тежките учебници и продължават да ги подреждат в раниците на учениците от 1 клас, без да се вслушват в съветите на учителите за електронния вариант .
- По-голяма достъпност
Дигиталното обучение прави образованието по-достъпно. То намалява разходите и за издателствата, което прави учебниците по-евтини.
Освен това е по-достъпно и буквално. Всички учебници и материали са налични отвсякъде и по всяко време, стига да има интернет връзка. Така ученето не е ограничено само до класната стая или дома. То дава възможност на учениците да подобряват знанията си навсякъде, както и на учителите да организират по-интерактивни уроци при извънкласни занимания.
- Повече интерактивност
Това е голямата сила на дигиталното обучение. Към традиционните учебници могат да се добавят видео уроци, аудио записи, 3D визуализации, презентации, снимки, пъзели и др. Разбира се, на разположение са и повече тестове, упражнения, задачи и т.н.
- По-интригуващо
Всичко това позволява на преподавателите да надграждат и подобряват процеса на обучение и да го правят по-атрактивен и интересен за децата. Задържането на тяхното внимание върху учебния материал обикновено е едно от големите предизвикателства за всеки учител.
- По-бързо адаптиране
Адаптирането не се изчерпва само с предпочитанията на учениците. Живеем във времена, когато всичко се променя драстично и постоянно. Учебният материал, особено по някои предмети като Информационни технологии, остарява изключително бързо.
Обновяването на хартиените учебници обаче е скъп и бавен процес, а за вече купените – невъзможен. Дигиталното образование обаче може да съкрати драстично времето за създаване, одобряване и достигане на новите знания и уроци до учениците.
От какво са много доволни учителите?
Учителите доста по-лесно контролират кога ще се провеждат часовете и колко души ще присъстват в тях, защото имат програма, която следват.
Голямото предимство на онлайн обучението – няма шум в класната стая. В онлайн класните стаи учениците нямат възможност да общуват по същия начин помежду си, а това намалява и шума. Всички са съсредоточени върху учебния материал, а учителят лесно проверява кой се е включил и кой не.
Събирането на домашни също става по-лесно. Просто учителят дава краен срок. Който пратил, пратил. Вече преподавателят не прелиства 20-30 учебни тетрадки, а отмята страниците доста по-бързо.
Онлайн преподаване и онлайн учебници
„Госпожо, забравих си учебника!“ – това вече не върви.
Хората днес масово наблягат именно на дигитализирани учебници и презентации. Родните издателства също работят в тази насока, за да могат учителите да получат лесен достъп до онлайн учебниците.
Сега учителите вече не само преподават знания, а и водят учениците в света на дигиталната и медийната грамотност. Учителите са „много важни“ и помагат да има някой, който работи с хората, за да се увери, че са на правилния път и да ги поправи, когато грешат, да ги окуражава, мотивира. Всички онези неща, които учителите правят автоматично, се оказва, че са много важни.
Твърдението, че дистанционното обучение вреди толкова много на хората не е вярно.
Учителите правят всичко дистанционно и в момента. Въпреки това някои казват, че качеството на образованието се е понижило. Защо?
Случват се две неща:
Първото е, че някои деца просто се справят много добре дистанционно и вероятно учат по-добре, отколкото, ако бяха в училище. Наблюдаваме огромна разлика, защото някои родители са много добри в това да помагат на детето си и да са сигурни, че то учи. Други родители са на работа и не правят нищо и децата играят игри , но не учат. Това е част от проблема.
Един от резултатите от пандемията е, че ще има много по-голяма разлика в ученето на децата е тази година, в която имаше различни комбинации от присъствено и дистанционно обучение. Появиха се огромни различия, свързани със социално-икономическия статус на родителите – дали са в състояние да помогнат, дали са у дома и т.н.
В ранните класове на началното училище децата учат основите на четенето, четене с разбиране, основите на математиката, основните операции. И ако те пропуснат това, то те са в беда през останалата част от обучението си и кариерата им също ще страда. Може и да наваксат. Зависи как училищата ще се организират, за да постигнат това наваксване.
Ролята на родителя е също важна за ефективността на учебния процес от разстояние, а не толкова на техническото обезпечаване с компютри и недостатъчните умения за използването им. Набляга се и на нуждата от възрастен човек за подпомагане на децата, което пък от друга страна говори за липса на достатъчна самостоятелност у учениците. Фактът, че близо половината родители са отделяли над два часа на ден, за да бъдат до децата си в обучението, показва, че те не просто са помагали, а са били активен участник в него като например при учениците от 1 клас са проявяли голям интерес към уроците .
Заключение:
От ползите, които са описани в статията, се убеждаваме колко голяма е ролята от дистационното и дигиталното обучение.
- Great-spacing.com.Ползите от дистанционното обучение
https://bg.great-spacing.com/publication/10428/Т. Минчева /2020 /Топ реални ползи от дистанционното обучение при извънредно обучение (23.04.2020)
https://lechenie.bg/top-realni-polzi-ot-distantsionnoto-obuchenie-pri-izvanredno-polozhenieProfit.bg/ 2016/. 6 неочаквани ползи от онлайн- обучението
https://profit.bg/investitsii-abv/obuchenie/6-neochakvani-polzi-ot-onlayn-obuchenieto/ (02.10.2016)Мартин Дешев /2020 /. 5 ползи от дигиталното обучение https://www.vesti.bg/tehnologii/5-polzi-ot-digitalnoto-obuchenie-6114959 (16.09.2020)
Калин Каменов / 2020 /. Онлайн обучението – какви са ползите? (26.04.2020)
https://life.dir.bg/otnovo-v-chas/onlayn-obrazovanieto-kakvi-sa-polziteУеб – страница :Ерих Ханушев /2021 /.Колко струва на света дистанционното обучение ?15.04.2021 год.
https://www.economy.bg/featured/view/45210/Kolko-struva-na-sveta-distancionnoto-obuchenie - Елза Василева Несторова, старши начален учител, 4 ОУ „ Проф. Джон Атанасов “, гр. София