В настоящата статия се представя технологията за работа в клуб „Млад PR, журналист и фотограф“ с ученици от прогимназиален етап.
Дейностите по интереси предлагат различни възможности за включване на ученици с изявени способности в клубове за занимания по интереси. Поради този факт създадох Клуб „Млад PR, журналист и фотограф“, в който участниците са на възраст 11–12 години. На този етап са много мотивирани и с ентусиазъм участват в изявите на Клуба – пишат стихове, провеждат интервюта и откриват нови творчески възможности. Успешната работа в Клуба е моята възможност да подкрепя извънкласните дейности и заниманията по интереси като възможност за изява на учениците.
През учебната 2022/2023 г. проведох извънкласна дейност в Клуба с ученици от петите и шестите класове, на които преподавам в задължителните часове по български език и литература. Избрах ученици, които имат подчертан интерес към журналистиката и фотографията, които проявяват желание и мотивация за участие в национални конкурси.
Клубът притежава изготвена тематична програма, съобразена с възрастта на участниците, и график за работа на групата. Установих, че разнообразните дейностите в Клуба допринасят за подобряване на писмената култура и комуникативните умения на участниците. Те отразяват моменти от училищния живот – празници и спортни мероприятия, открити уроци и ученически изяви; провеждат интервюта с писатели гости на гр. Царево; пишат стихове и заснемат фотографии, с които печелят призови места в национални конкурси.
Всички ученици от Клуба се стремят да усвоят тайните на една изключително интересна професия – журналистическата, защото, както е казал Мануел Кастелс: „Ние живеем с медиите и чрез медиите.“ По този начин учениците повишават комуникативните си умения при практическите ни занимания, изискващи разнообразни контакти и успешно прилагане на езиковите норми. Винаги проявяват креативно мислене по отношение на актуални въпроси. Групата е с приоритет към литературните занимания и обществената ангажираност. Учениците доказаха, че притежават езикова и литературна компетентност в създаването на устни и писмени текстове. Имат изграден стил на изказване, който е придобит в резултат на множество дискусии. Притежават креативно мислене и изразяване на личностна позиция при дебатиране на различни казуси.
Чрез пряката си работа в дейността по интереси успешно съчетавам образователния и възпитателния процес, които са в основата при изграждане на моралната ценностна система. Усъвършенстват се уменията за работа в екип, основаващ се на взаимни компромиси и толерантност. Много трудно се овладява екипната работа при ученици от различни класове, но общата цел за тях е водеща – журналистическата им дейност.
И макар да живеем във век на глобализация, моите ученици събраха информация за великите исторически личности. На тях посветиха своя първи вестник „Време“, който запази и на хартиен носител ученическото им творчество. Избраха да го озаглавят „Време“ – 150 години от безсмъртието на Апостола и 145 години свобода. Заглавието на вестника е емблематично, защото учениците вярват, че „Времето е в нас и ние сме във времето“ (В. Левски).
Част от участниците в Клуба написаха стихове от името на Апостола, като успешно се превъплътиха в Апостола на свободата. Запознаха се с историческите факти около личността на Васил Левски; изгледаха документалния филм на bTV „Апостола на времето“. По този начин доказаха, че са умни, креативни и иновативни. Макар понякога да им липсва мотивация за четене, тя се постига именно чрез допълнителните часове за занимания по интереси. Тогава малките талантливи художници нарисуваха Левски, който е изобразен върху страниците на вестника. Учениците знаят, че върхът на българската свобода е Шипка и той също е скициран. Посветиха стихове на Трети март, на величието на българските воини на България. Славното ни минало възкръсна в стихове на страниците на вестника.
Училищният вестник „Време“ беше част от продължителна работа в Клуба, на дискутиране и редакционни промени, преди да се появи в печатния му вид. Клубът отрази себе си именно чрез „Време”, с който спечели поощрителна награда в Националния журналистически конкурс „Григор Попов“, Разград – 2023.
Публикуваните стиховете във вестника са класирани в редица национални конкурси. По този начин учениците доказаха възпитанието в общочовешки ценности, което е неизменна кауза на съвременния учител и СБУ.
През учебната година учениците от клуб „Млад PR, журналист и фотограф” развиха своите творчески способности и езикова комуникация. В часовете по теория повишиха своята езикова и правописна култура. Станаха по-мотивирани и отговорни, защото изпълняват в срок поставените задачи. Тяхната изразена мотивация повлия положително и върху съученици им, които се опитват да подражават в писането на бъдещите журналисти.
Знаем, че не всеки ученик е гений, но всеки един притежава частица гениалност, която трябва да бъде открита. Едни сътвориха стихове, други – проза, трети – снимки, четвърти – картини, пети –колажи. Различни и цветни са бъдещите мои журналисти, с които всеки ден се гордея! Техните успехи са и мои успехи!
Като истински журналисти те са добре информирани. Провеждат интервюта с известни личности, които гостуват в гр. Царево. Преди срещата участниците в Клуба подробно се запознават с информация за предстоящото интервю – основни факти за живота и дейността на гостуващия. По този начин се докосват до личността и успяват сами да формулират оригиналните си въпроси, които задават без притеснение.
Поетесата Жени Костадинова успя да ги върне в детските им години – годините на книгите, куклите и безкрайните игри. Сподели им тайната за „Къщата на куклите“ и отговори на всички поставени журналистически въпроси.
Известната писателка Мария Лалева представи пред бъдещите журналисти сериозната част на живота с неговите щастливи и тъжни страни. Малките журналисти се почувстваха като една малка прашинка от „Живот в скалите“ и „Пасиансът на архангелите“ – сериозни книги, които са им подарени с автографи, и след години обещаха да прочетат. Разбраха кое е любимото място за писане на Мария Лалева – морето.
От провеждане на интервюта до създаване на стихове и вестник – интересна и привлекателна е работата на участниците в Клуба. За няколко месеца съвместна работа успях да ги докосна и до магията на фотожурналистиката – да снимат и „говорят” чрез своята снимка.
Провеждам часовете в клуб „Млад PR, журналист и фотограф“ със съзнанието, че работя с мотивирани и ентусиазирани ученици, които желаят да успеят и да бъдат оценени в създаването на стихове и заснемане на фотографии. Подобен подбор на групата позволява по-мотивираните да увличат след себе си по-слабо мотивираните ученици.
Постигането на успехи в национални изяви повлиява положително на самочувствието на учениците и на тяхното отношение към ученето и училището. Забележимо растат самоувереността в творческите им умения.
Учениците участваха в поредица национални конкурси, от които получиха грамоти, медали и предметни награди за достойно представяне в областта на литературното творчество, журналистиката и фотографията:
- Петнадесети национален ученически конкурс за литературно творчество и журналистика „Стоян Михайловски”, Русе –2022: Симеон Петров – II място; Денислав Попов – поощрение. Учениците получиха грамоти и предметни награди от организаторите, а училището – статуетка за извоюваното второ място от Симеон Петров;
- Национален конкурс за фотография „Фотоприказки”, Кърджали – 2022: Мартин Илиев – трето място с морските пейзажи на гр. Царево. Мартин беше удостоен с предметни награди, диплом и специален медал с призовото място;
- Национален конкурс „Аз обичам Черно море“, Несебър – 2022: Фотография – Симеон Петров от 5а клас – I място, Радослава Георгиева от 5а клас – II място, Мартин Петков от 5в клас – III място; с грамоти и предметни награди;
- Национален конкурс „С Царево в сърцето“. Поезия – колективна награда за Клуба и специални предметни награди за всички участници;
- Национален журналистически ученически конкурс „Григор Попов“, Разград – 2023: поощрение за електронния вестник „Време“ – грамота и предметна награда;
- Национален конкурс за детска карта на света на тема: „Карта на моя бъдещ свят”. Проектът на Мартин е оценен на II място от Българската картографска асоциация и Университета по архитектура, строителство и геодезия, София; грамота и предметни награди;
- Национален конкурс за художествена фотография „Моята България“, Варна – 2023: Габриела Стоянова – II място за фотография на „Корабите“, грамота и ваучер от онлайн книжарница;
- Национален конкурс „Детско море“, Варна: Никол Славова – III място за стихотворение; грамота и предметна награда;
- ХХІ Национален литературен конкурс „Ний всички сме деца на майката земя”, София: колективна награда за поезия за клуб „Млад PR, журналист и фотограф“;
- Национален фотоконкурс „Шарено петле“: Радослава Георгиева – I място, Габриела Стоянова – I място и Елена Диханова – II място; грамоти и предметни награди;
- Национален конкурс „Словото и диалогът“, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“: Мартин Казаков и Симеон Петров – сертификати;
- Международен конкурс „Радост на брега“, Созопол – 2023: Поезия в съответната възрастова категория – Никол Славова (I място), Радослава Георгиева (II място), Габриела Стояновап(III място); Мултимедия – колективно участие на Клуба (I място);
- Национален фотоконкурс „България“: Елена Диханова – за снимка I място;
- Национален конкурс „Детство мое“: Габриела Стоянова за стихотворение III място;
- Участие в Медийна кампания „Журналисти в училище“: среща с Николаос Цитиридис.
През следващата учебна година голяма част от дейностите в клуб „Млад PR, журналист и фотограф“ ще бъдат насочени към отразяване на 110-годишнината от създаването на СУ „Н. Й. Вапцаров“, гр. Царево. Работата в Клуба ще се състои в проучване историята на училището, летописните книги и подготовка на юбилеен брой на вестника.
- Бобчев, Р. (1987). Основи на журналистиката: Университетско издателство „Св. Климент Охридски“.
Иванова, П. (2009). Поведение пред камера. Втора част. Телевизионни събеседници: Университетско издателство „Св. Климент Охридски“
Щефан, М., Инджов И. (2012). Въведение в журналистиката, София: Издателство „Изток-Запад“.
- Мария Димитрова, учител по български език и литература, СУ „Н. Й. Вапцаров“, гр. Царево
meryto@abv.bg