Рисуването е процес, който оставя след себе си диря в съзнанието на всеки човек. То е особен процес на претворяване на нашите емоции и преживявания на някаква повърхност. „Рисуването наопаки“ е метод, разработен от живописец акварелист Валентина Генова. Тук участниците използват контури, дребни фигурки, завъртулки. Чрез този метод се цели постигане на развиване на творчески умения, намаляване на стреса, подобряване на съня, постигане на хармония, откриване на вътрешни таланти, развиване на креативни умения, повишаване на самоувереността. Творчеството и рисуването, в частност, помагат за откриване на конкретни проблеми в човешката душевност и се работи по тяхното отстраняване.
Да рисуваш означава не само да твориш. Да рисуваш означава да се раздаваш, да мислиш, да преживяваш обекта или субекта на листа. Да рисуваш означава да оставяш част от себе си на листа или другата повърхност, на която се твори. Но оставянето на тази част не означава, че човек става по-непълноценен. Напротив, става по-силен и преодоляващ проблемите, защото всяка празна част се запълва с друга, по-силна, по-можеща.
Още от древността знаем за пещерните рисунки. Пример за такова творчество е пещера Магурата, която е една от най-големите в България. Разположена е в северозападната част на страната и стените ѝ са декорирани от праисторически пещерни рисунки, датиращи от преди 8000 до 4000 години. По стените на пещерата са открити повече от 700 рисунки, направени от екскременти от прилепи и изобразяващи танцуващи хора, както и голямо разнообразие от животни.
Датиращите от преди толкова хиляди години рисунки ни подсказват, че този начин на изразяване е предпочитан още от Древността.
В съвременния свят рисуването се използва освен за забавление и отпускане, но и за терапия и лечение. Всички сме чували за арт терапията. В своята същност тя е самоизразяване чрез изкуство, чрез определен творчески процес с цел физическо, психическо и емоционално благополучие.
Изкуството има способността да вдъхновява хората и да ги кара да виждат нещата от различна гледна точка. Независимо дали рисуват, пишат или участват в друга креативна дейност, изкуството стимулира мозъка и насърчава положителните действия в живота на хората. Изкуството, както и процесът на създаването му се използва, за да помогне на хората да изследват своите емоции, да развият самосъзнанието си, да се справят със стреса, да повишат самочувствието си и да работят върху социалните си умения.
Иновативният метод, наречен „Рисуване наопаки” е подход към изразяването и самоанализа, при който се използва рисуването. „Рисуването наопаки” е метод в рамките на арт терапията, разработен от Валентина Генова, живописец акварелист.
Този подход съчетава творческата активност на рисуване с потенциала на терапевтичния процес. Вместо традиционното оцветяване участниците използват контури, дребни фигурки, драскулки и завъртулки върху готови цветни акварелни картини. При метода „Рисуване наопаки” всеки може да рисува, независимо от възрастта и уменията.
Смисълът на този метод се основава на теорията за потока, разработена от психолога Чиксентмихай. Тази теория се фокусира върху изживяването на потока като състояние на пълна отдаденост. Състояние, при което се получава пълна концентрация и фокус върху действието. Индивидът се изключва от заобикалящия го свят и се отдава напълно на процеса. Това води до освобождаване на вътрешното напрежение, което преминава в наслада и щастие. И колкото повече се практикува, толкова повече се засилва желанието да се изпитва това усещане все повече и повече. Това именно е състоянието на щастието, което психолога Чиксентмихай нарича поток.
За да се получи потока, е необходимо да има баланс на трудността на поставената задача и способността на индивида.
При този метод индивидът се отдава напълно на процеса, забравя за заобикалящия го свят и твори своите желания, мечти, копнежи.
Новата арт терапия „Рисуване наопаки” има мощен потенциал да насърчи постигането на поток. Като изисква креативност, ангажираност и концентрация, участниците могат да влязат в състояние на поток, където те се отдават на процеса и губят представата за времето.
При този метод рисуващият добива увереност, сомооценката му се повишава, също и самочувствието.
Практикуващите го споделят, че им помага при:
- развиване на творческите умения;
- намаляване на стреса;
- подобряване на съня;
- увеличаване вярата в собствените способности;
- постигане на хармония.
Друго предимство на метода е, че може да се прилага по всяко време, където и когато участникът иска.
„Рисуване наопаки” е уникален метод, който насърчава самоанализа посредством креативност и изкуство. Самоанализът е процес на изследване и разбиране на себе си. Този психологически процес позволява на индивида да се анализира в дълбочина, да изследва своите емоции, мисли, вярвания и поведение. Самоанализът има за цел да подпомогне саморазбирането и самосъзнанието.
При този метод участниците се насърчават да изразят себе си без страх или оценка, да разкрият своите истински чувства и вярвания.
Арт терапията „Рисуване наопаки” не само насърчава самоанализа, но също така помага на индивидите да открият и развият своя вътрешен потенциал. Този процес започва с разкриването на техните умения чрез:
- свободата на изразяване;
- откриване на вътрешни таланти;
- повишаване на самоувереността;
- развитие на креативни умения.
„Рисуване наопаки” предоставя индивидуален път към откриване и развитие на уникалните способности и таланти на всеки участник.
С помощта на творчеството могат да се конкретизират явните проблеми и да се работи върху тяхното отстраняване.
„Рисуване наопаки” дава широки възможности за постигане на баланс, на хармония и помага при лечение на физическите и душевни болки.
Авторката на метода „Рисуване наопаки” Валентина Генова показва пътя и начините, по които да се работи, за да има резултат.
Рисувай и живей!
- Генова, В. (2023). Рисуване наопаки. Практически наръчник, изд. ПОТОКА ВГ ЕООД.
Генова, В. (2023). Рисуване наопаки. Дневник, изд. ПОТОКА ВГ ЕООД.
Генова, В. (2023). Рисуване наопаки. Албум скицник, изд. ПОТОКА ВГ ЕООД.
- Кристина Тотева-Пътева, старши учител, ЦДО I–IV клас