Константин-Кирил Философ произнася реч: „Бог не изпраща ли дъжд еднакво за всички? А който не разбира, нека не разбира. И тъй, братя, показвайте ревност към пророчествуване, но не забравяйте да се говорят и езици. Всичко да бъде с приличие и ред. И всеки език да изповядва, че Иисус Христос е Господ за слава на Бога Отца, амин.“
След изслушването на Константин-Кирил Философ съдът пита страните дали нямат нови доказателствени искания. Страните нямат нови искания и съдът поставя началото на съдебните прения.
Прокурорът и частните обвинители – триезичниците, държат обвиняемият Константин-Кирил Философ да бъде наказан, защото е нарушил средновековния морал и средновековните норми и правила на поведение със своите действия и постъпки.
Защитникът Черноризец Храбър твърди, че Константин-Кирил Философ не само че не е нарушил средновековния морал и средновековните норми и правила на поведение, но е извършил едно богоугодно дело – създал е азбука на славяните. Заявява пред съда, че е отговорил на всички поставени от обвинителите въпроси, но има и други отговори, които другаде ще каже, защото времето е ограничено.
След кратко съвещание съдът обявява обвиняемия за невинен.
Съдебният спор се разиграва на фона на тиха средновековна църковна музика. Учениците сами подготвят декорите, подбират костюмите, разпределят ролите, научават репликите, репетират, развивайки ораторски умения и актьорско майсторство, избират музиката, превъплъщават се в героите, разсъждават като тях, съпреживяват случващото се, учат, играейки и забавлявайки се, съчетавайки полезното с приятното. Публиката също активно участва не само като наблюдател на съдебния спор, но и в качеството си на оценител на играта на актьорите.
Целта на урока е постигната – учителят само режисира сценката, а учениците активно участват в часа, преживяват определена ситуация, на базата на емоционалното включване осмислят реални проблеми, които са вълнували хората в миналото, вълнуват ги днес, ще ги вълнуват и в бъдеще.
-
Красимира Вътева, СОУ „Паисий Хилендарски”, Пловдив
krasimira_vateva@abv.bg
рецензент: проф. д-р Росица Пенкова