По данни на Тодра и Сантос (Toldrá & Santos, 2013) социалното включване и участие на хората с увреждания не може да се осъществи без наличието на тяхната пълноценна реализация след приключването на обучителния период в живота им. Дори и да са успешно интегрирани или включени в образователната среда, последващо изключване от пазара на труда може да окаже изключително отрицателно влияние върху качеството им на живот.В статията се представя реализацията на Transition Service© („Услуга за преход”) на територията на Република Кипър. Услугата предоставя програми на нуждаещите се от допълнителни умения, знания и опит, за да могат пълноценно да участват в пазара на труда и да се включат в социалната среда. Тя е тримодулна и с нея се цели успешното намиране на професионално поприще на младежи и лица с увреждания.
В областта се включва и работата на д-р Щраузер (Strauser, 2014), в която той споделя сходни твърдения. Авторът обсъжда доминиращите към момента теории, свързани с професионалната реализация на хората с увреждания. Дискутира техниките за трудово развитие и професионално поведение и организационните фактори, които оказват пряко или косвено влияние върху кариерното развитие и професионалната реализация на хората с увреждания.
В тази връзка, Transition Service© („Услуга за преход“), която представяме по-долу, в продължение на няколко години се реализира успешно в Кипър и е обект на авторско право. Услугата е уникална концепция за кипърската стандартна програма и е базирана на същата философия, на която се основава програмата в САЩ през 70-те години на миналия век, а към днешна дата функционира успешно и в редица европейски страни.
Услугата се уповава на реализация в частния сектор, като вече има условия за скорошното й прилагане и в държавния.
Transition Service е правилният избор в тези случаи, защото предоставя програми на нуждаещите се от допълнителни умения, знания и опит. Целта на организирането на тази услуга е да развие и предложи програми за овладяване и усъвършенстване на умения за ежедневието и особено на професионални умения, за да може да се участва пълноценно в пазара на труда, да се живее възможно най-независимо от околните и като краен резултат лицето да си намери работа, която да упражнява успешно, включвайки се в друга среда, различна от досегашната.
Основен принцип е личното включване на всеки учещ, който също така е основна фигура по време на целия период на осъществяване на програмата.
Услугата е неразривно свързана с индивидуалните потребности на всеки обучаван с цел да развие необходимите умения, компетенции и знания, за да бъде добре подготвен и конкурентоспособен в непрестанно променящото се модерно общество.
Целите на Transition Service са:
- Придобиване на умения, които да помогнат на обучаваните в преодоляването на лични препятствия, затрудняващи включването им в пазара на труда, както и в обществото като цяло.
- Подобряване на осъзнатия подбор на работа и подпомагане на обучаваните в идентифицирането на стратегии за по-добри възможности за намиране на работа.
- Подкрепа на работната среда, която да предостави на всеки обучаван най-добрите възможности за назначаване на работа.
- Осигуряване на възможност на обучаваните под формата на професионално образование да работят в реални условия и съответно да придобият ценен практически опит.
- Осъществяване на професионално обучение в области, които съответстват на конкретни умения, интереси и способности на всеки обучаван.
1 2