Развиващ експеримент: обучението с двете групи е проведено по 9 теми в рамките на 12 учебни часа, като в контролната група темите са преподавани по стандартния начин с използване на учебник, бяла дъска и наблюдение на задачите на компютъра, а в експерименталната група са преподадени по новия подход – в иновативната облачна среда, чрез облачна библиотека, групов имейл адрес и споделени документи, работа с онлайн офис пакета в Облака.
Упражнението върху темата „Компютърни системи” провеждаме под формата на работа по проект в екипи от по двама ученици. На всеки екип е поставена задача да предложи подходяща конфигурация със специфични за нея периферни устройства, системен и приложен софтуер – съответно за графичен дизайнер, компютърен монтажист, общопрактикуващ лекар и програмист (софтуерен разработчик). Екипите трябва да оформят предложенията си като презентация и в рамките на 2 минути всяко да бъде представено на останалите ученици, както и да се обоснове защо е направен точно този избор.
В презентацията се представя всеки отделен компонент: процесор, оперативна памет, дънна платка, видеокарта, дискови устройства, монитор, клавиатура, мишка. За да направят подбора, учениците правят проучване за условията на работа при всяка професия и като се съобразяват с това, определят характеристиките на компонентите на конфигурациите. Те прилагат усвоените знания за съвременни процесори и техните характеристики, нови модели видеокарти и техните характеристики, процесори с вградени видеокарти, технологии за създаване на монитори, периферии и тяхното предназначение.
Учениците от контролната група работят и създават своите презентации на компютъра. Учениците от експерименталната група влизат в профилите си и ползват онлайн инструментите за създаване на презентация. Провежда се аргументирано представяне на проектите. Разработените проекти се оценяват по общи критерии.
Сравнението на резултатите от практическата задача на двете групи (фиг. 2) показва, че постиженията на учениците от експерименталната група са по-високи от тези в контролната група. Висок резултат (28–30 т.) имат 79% от учениците от експерименталната група и 21% са в интервалите от 22 до 27 точки. В контролната група резултатите се разпределят, както следва: 64% от учениците са в интервалите от 28 до 30 точки и 36% – от 21 до 27 точки.
При сравняване на резултатите от контролния тест за определяне на нивото на усвоените знания по включените в експеримента теми (фиг. 3) се вижда, че учениците от експерименталната група имат по-високи резултати – средната стойност е 24,92 към 20,58 на контролната група. С много добър и отличен резултат са 84% от обучаваните в експерименталната група и 42% от учениците в контролната.
Честотното разпределение по интервали за експерименталната група е следното: 79% от учениците имат резултат в интервалите от 20 до 30 точки, от които 36% са с отличен резултат. В контролната група резултат в същите интервали имат 57% от обучаваните и само 14% са с отличен.
Постигнатите много добри и отлични резултати в експерименталната група по време и в края на обучението, проведено в иновативната облачна среда, дават основание да се направи заключение, че технологичният модел в Облака води до високо ниво на овладяване на учебната материя и до развиване на трайни умения, респективно до повишаване на дигиталната компетентност на учениците, в сравнение с обучението чрез традиционните методи и средства.
-
инж. Стефка Дафова, ПЕГ „Екзарх Йосиф I”, Ловеч
stefka_dafova@abv.bg
рецензент: доц. д-р Николина Георгиева