3D писалка
3D писалката е като ръчен 3D принтер. Тя използва същите като при настолните 3D принтери нагревателен елемент и екструдер. Вместо да се контролира с компютърен софтуер и мотори, писалката се управлява с човешка ръка и фантазия.
Принцип на работа на писалката
Подобно на всички 3D устройства писалката загрява найлонова нишка до нейната точка на топене, след което през върха на екструдера започва да излиза тънък контур. Това изцяло наподобява пистолетите за горещо лепило. Разтопената пластмаса е много мека и може да се лее върху повърхност или да се поставя в произволна форма в пространството, която идва от въображението на човека. Разтопената пластмаса остава на върха и започва да се охлажда, като след секунди се втвърдява и придобива желаната форма.
Какво може да се прави с писалката
Тази писалка позволява да се рисува в триизмерното пространство. Пластмасата може да се постави почти във всяка форма и да се прикрепи към различни повърхности. Този малък принтер изработва декоративни форми и предмети за бита. Хората, които са креативни и обичат арт занимания, могат да я използват за уникални изображения.
Карвингът в иновациите на съвременния дизайн
Карвинг е древно изкуство за придаване на разнообразен и привлекателен вид или форма на храната.
Произход на карвинга
Спорен е произходът на това изкуство. Смята се, че произлиза от Сукотай (Тайланд) и датира от преди около 700 години. Но има и твърдения, че първоначално се появява в Китай, по времето на династията Тан. В Япония това изкуство е известно като мукимоно. Оформянето на плодовете и зеленчуците се получава чрез изрязване. Произходът на мукимоно е от времето, когато храната се е сервирала в негледжосани глинени съдове, покривани с листо преди поставянето й.
Инструменти в карвинга
За направата на декорации на плодове и зеленчуци се използват специални инструменти. Първичната обработка и почистването се правят с универсален нож. За различните декорации се използват назъбени ножове. Най-важният инструмент е тайският нож, с който се правят детайлите и формите в плодовете и зеленчуците (Савчева и др., 2018: 24–26).
Стремежът към технологично съвършенство обхваща всички сфери на образование, като инспирира нови идеи и гарантира качествен учебен процес. Иновациите в съвременния дизайн осъвременяват методите на преподаване и усвояване на знания и умения, въвеждането на 3D технологиите в обучението създава урок от ново поколение.
-
- Ръководство за управление на 3D принтер и 3D писалки (2015). София: 3D BG PRINT.
- Савчева, М. и др. (2018). Изобразително изкуство за 9. клас. София: Педагог 6.
- Савчева, М. (2009). Форми и средства за визуална комуникация – теоретични аспекти и практически интерпретации в обучението по ИИ. В: Съвременното обучение – между теорията и практиката. София: Унив. изд. „Св. Климент Охридски“.
-
Виолин Неделчев, учител по изобразително изкуство в 143 ОУ „Георги Бенковски“, София
рецензент: доц. д-р Мариета Савчева