Днес е важно и необходимо учителят да реагира бързо на актуални събития, да „улови мига“, като предложи интересна тема и адекватна форма за постигане на оптимални резултати в обучението и общото социокултурно развитие на личността. В статията е представена част от практическия опит на автора – приложена в обучението иновативна педагогическа технология за повишаване на езиковата и комуникативната компетентност на учениците по руски език в 7. клас. Технологията включва използване на кратки автентични видеосюжети от новините на Първи канал на Руската телевизия, работа по граматични, лексикални и други задачи за слушане и четене с разбиране, както и практическа дейност по основната тема в отделен учебен час. Описано е провеждането на пресконференция като симулативна игра с основна цел стимулиране на учебния процес чрез мотивирано самообучение и активно участие от страна на ученика.
Carpe diem
Horatius
Основната цел е една – стимулиране на учебния процес чрез мотивирано самообучение и активно участие от страна на ученика както на съзнателно ниво, така и интуитивно, неусетно, но също с добър резултат.
Общото развитие и напредък на личността е сбор от всички малки стъпки, отделни задачи, конкретни събития, трудности и победи.
В 137 СОУ „Ангел Кънчев“ – София, руски се изучава в 7. клас за трета година като втори чужд език общо 3 часа седмично (ЗИП и СИП). Класът е голям (29 души), но учениците са умни, старателни, мотивирани и упорити. Посрещат иновациите с ентусиазъм и доверие, включват се с готовност, предлагат свои идеи.
През учебната 2015/2016 година на класа бе предложена иновативна технология за работа с интернет ресурси – кратки автентични видеосюжети от новините на Първи канал на Руската телевизия. Технологията включва работа по граматични, лексикални и други задачи за слушане и четене с разбиране, проверка на подготвени от учениците въпроси и задания, както и практическа дейност по основната тема на всеки клип в отделен учебен час. Характерни черти на технологията са единният формат на задачите към клипа и оформянето на всяка практическа дейност по нов начин (постер, рисунка, брошура, схема, сценка, песен и др.).
Един от видовете практическа дейност е провеждане на пресконференция по актуална тема от 11 февруари 2016 г. – откриването на гравитационните вълни, предречени от Айнщайн.
Пресконференцията „Гравитационные волны – эпохальное открытие нашего времени“ като формат съответства на интересите и манталитета на групата, на достигнатото ниво на езикова компетентност, социокултурен, жизнен и образователен опит.