Може да се предложат също интересни и малко известни факти за някои алкохоли.
[su_note note_color=“#f5f5f5″ radius=“0″]Метанолът и етанолът са биохимични антагонисти. И двата алкохола се окисляват по един и същ механизъм, затова етанолът възпрепятства биотрансформацията на метанол и се използва като лечебно средство при отравяне с него. За съжаление това е единственият пример за полезно приложение на етанола в токсикологията.
Глицеролът под действие на особен вид гъбички се образува в някои сортове грозде. Полученото от това грозде вино се отличава с извънредно сладък и мек вкус. Редица производители на козметични препарати и дерматолози са на мнение, че глицеролът изсушава кожата, поради което в последните години не го включват в козметичните композиции. Вместо него за козметични цели все по-често се използва 2-пропанол. По опияняващо и токсично действие върху организма глицеролът значително превъзхожда етиловия и метиловия алкохол, поради което използването му за храни и напитки е недопустимо.
Метиловият алкохол е силна нервна и съдова отрова с ясно изразено кумулативно действие. При всички начини на приемане се явяват типични поражения на зрителния нерв и ретината на очите. Много от тези, които оживеят, остават частично или напълно слепи. Дъхът и урината миришат на формалин.
В организма при окисляване метанолът образува последователно формалдехид и мравчена киселина. Особената му токсичност е свързана с образуваните от него вещества. Първите симптоми, като гадене и повръщане, може да се появят след няколко часа, на следващия ден или по-късно. Смъртта при по-тежки отравяния настъпва вследствие спиране на дишането. Дори и да няма фатален изход, оздравяването е много бавно. Поразяват се черен дроб, бъбреци, черва, сърце, диафрагма, мозък. Смъртоносната доза е 30 см3, но отравяне може да причинят и 5–10 см3 метанол.
Метиловият алкохол може да се съдържа в алкохолни напитки, които са произведени по неправилна технология или чрез използване на некачествени суровини. Трябва да се избягва употребата на напитки с несигурен произход. Първата помощ е свързана с отделянето на метанола от организма и задържане или предотвратяване на окисляването му. Нужно е обилно да се пият течности и разтвор на сода бикарбонат. Противоотрова е етиловият алкохол поради конкурентните отношения между двете вещества за ензимите, които ги окисляват. Етанолът пречи на окисляването на метанола и по този начин понижава количеството на циркулиращите в организма токсични продукти от превръщането му.[/su_note]
Като имате предвид свойствата и употребата на формалдехида (метанала), обяснете силното токсично въздействие на метиловия алкохол. Изразете с химични уравнения как в лабораторни условия се осъществяват преходите метанол > метанал > метанова киселина. Предположете какви трансформации претърпява етанолът в организма.